Jeśli należność została stwierdzona orzeczeniem sądu to bez względu na jej rodzaj i związany tym termin przedawnienia, wierzyciel ma dziesięć lat na wszczęcie egzekucji. Jeśli wierzyciel tego nie zrobi, to po upływie tego okresu dłużnik będzie ostatecznie uwolniony od długu. Tylko wówczas, gdy zasądzone roszczenie dotyczy świadczenia okresowego, np. czynszu najmu, przedawni się w ciągu trzech lat od dnia uprawomocnienia się wyroku zasądzającego to roszczenie.Bieg terminu przedawnienia przerywa przede wszystkim złożenie wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji. W wyroku z 8 kwietnia 2008 r. (sygn. II CSK 533/07) Sąd Najwyższy wyjaśnił, jak liczyć ten dodatkowy niejako termin przedawnienia przewidziany w art. 125 kodeksu cywilnego, jeśli dana należność została umieszczona na liście wierzytelności ustalonej przez sędziego komisarza w trakcie postępowania upadłościowego dłużnika.
Postanowienie sędziego komisarza o ustaleniu listy wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia
Powiązane artykuły
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?
Dowiedz się kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek. Kompleksowy przewodnik 2025 z przykładami praktycznymi, terminami i nowościami dotyczącymi fundacji rodzinnych.
Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika
Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz (...)
Zmiana terminów przedawnienia roszczeń
Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia stanowi pewną granicę czasową, w której możemy (...)
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
Poznaj aktualne przepisy na 2025 rok dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i zabezpieczyć swoje prawa.
Jak liczy się termin zasiedzenia?
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może być modyfikowana (...)
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - kompletny poradnik
Dowiedz się wszystkiego o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w 2025 roku: procedura, koszty, wymagane dokumenty, terminy. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Zażalenie w postępowaniu cywilnym - Kiedy przysługuje? Jak sporządzić? Terminy i procedura 2025
Kompletny przewodnik po zażaleniu w postępowaniu cywilnym. Dowiedz się kiedy przysługuje zażalenie, jak je sporządzić, jakie są terminy i procedura. Aktualne przepisy 2025.
Odrzucenie spadku 2025 - Kompletny poradnik prawny. Terminy, procedura, skutki
Odrzucenie spadku 2025 - aktualne przepisy, terminy, procedura. Kiedy można odrzucić spadek? Jak złożyć oświadczenie? Skutki prawne. Nowe zmiany od 2023 r.