Spory dotyczące opłat rocznych za użytkowanie wieczyste mogą co do zasady trafić do sądu cywilnego. Nie dotyczy to jednak dodatkowej opłaty rocznej będącej swoistą sankcją za niedotrzymanie terminów zagospodarowania gruntu. Sąd Najwyższy w uchwale z 18 grudnia 2008 r.(sygn. III CZP 118/08) stwierdził, że gmina nie może w pozwie wniesionym przeciwko użytkownikowi wieczystemu domagać się dodatkowej opłaty rocznej ustalonej decyzją podjętą na podstawie art. 63 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Postępowanie administracyjne w sprawie użytkowania wieczystego
Powiązane artykuły
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych - Poradnik 2025
Kompletny poradnik po zasiedzeniu w 2025 roku. Poznaj warunki, terminy, procedury i koszty nabycia własności przez zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy (...)
Co to jest gminne prawo pierwokupu?
Dzięki wolności gospodarczej, w obrocie prawnym istnieje swoboda przy wyborze kontrahenta. Oznacza to, że przykładowo zbywca może wybrać spośród wielu oferentów tego, kto najbardziej mu odpowiada, (...)
Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?
Z mocy prawa – 1 stycznia 2019 r. – prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych (...)
Hipoteka w Polsce - Wszystko o zabezpieczeniu kredytu
Kompletny przewodnik po hipotece w Polsce w 2025 roku. Dowiedz się jak ustanowić hipotekę, jakie są jej rodzaje, koszty i procedury. Praktyczne porady prawne.
Czego dotyczy zasiedzenie?
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)
Odwołanie od decyzji administracyjnej 2025 - Jak napisać i w jakim terminie?
Kompletny przewodnik: jak napisać odwołanie od decyzji administracyjnej, terminy, procedura krok po kroku. Wzory i praktyczne porady na 2025 rok
Jak opodatkowane jest zbycie nieruchomości w CIT?
Co do zasady, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży.