Powinniśmy wiedzieć o karach dla prawników?
Informacje o karach dyscyplinarnych mogłyby się pojawiać w internecie. Czy to dobry pomysł? Zdania są podzielone.
Obecnie informacja o ukaraniu prawnika przez korporacyjny sąd dyscyplinarny trafia do jego akt osobowych, co oznacza, że jest utajniona – donosi Rzeczpospolita.
Dziennik zaznacza, że sąd adwokacki może co prawda zarządzić wydrukowanie orzeczenia w czasopiśmie palestry, ale nie korzysta z tej możliwości.
Tymczasem wiedza o karach może być ważna dla osób poszukujących prawnika. Czy powinna być ujawniana np. w internecie?
– Klienci powinni mieć szansę zdobycia wiedzy o adwokacie, ale takiej, która ma wpływ na ich interesy – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Andrzej Michałowski, były wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Rozważałbym zatem możliwość publikowania prawomocnych kar dyscyplinarnych, ale orzeczonych w związku z wykonywaniem zawodu – dodaje.
Innego zdania jest m.in. Rafał Dębowski z NRA. – Nie zgadzam się z tym, by informacja o karach dyscyplinarnych miała być powszechnie dostępna w Internecie jako wartościująca pracę adwokata. To, że zachował się nieetycznie w jednej sprawie, nie oznacza, że w każdej będzie postępował nagannie – przyznaje na łamach gazety.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?