Powództwo o wyłączenie z masy upadłości

5 grudnia 2005 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą pozbawienia dwuinstancyjnego postępowania sądowego w sprawie o wyłączenie mienia z masy upadłości. W kwestionowanym przepisie prawa upadłościowego powiedziane jest wprost, że oddalenie zażalenia nie wyłącza możliwości wniesienia powództwa o wyłączenie z masy upadłości. Zagwarantowanie tego prawa w drodze stosownego powództwa zapewnia rzeczywistą możliwość obrony praw przed sądem.

TrybunaÅ‚ Konstytucyjny orzekÅ‚, że art. 31 § 3 rozporzÄ…dzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadÅ‚oÅ›ciowe jest zgodny z art. 77 ust. 2 w zwiÄ…zku z art. 2 oraz z art. 78 Konstytucji. Ponadto postanowiÅ‚ umorzyć postÄ™powanie w pozostaÅ‚ym zakresie ze wzglÄ™du na niedopuszczalność orzekania.

Porady prawne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zaskarżonego przepisu nie można oceniać w oderwaniu od kontekstu uregulowania w ustawie kwestii dochodzenia wyłączenia z masy upadłości składników mienia nie należących do upadłego. W tym przepisie powiedziane jest wprost, że oddalenie zażalenia nie wyłącza możliwości wniesienia powództwa o wyłączenie z masy upadłości. Zagwarantowanie tego prawa w drodze stosownego powództwa zapewnia zatem rzeczywistą możliwość obrony praw przed sądem w postępowaniu procesowym. Wszczynane na wniosek zainteresowanego postępowanie dotyczące wyłączenia przed sędzią-komisarzem jest bowiem postępowaniem nieprocesowym. Charakter tego postępownia nie zapewnia tak szerokich gwarancji dochodzenia praw, jak powództwo o wyłączenie spornego prawa z masy upadłości. W sytuacji, gdy sędzia-komisarz nie znalazł, po wysłuchaniu syndyka, podstaw do uwzględnienia wniosku o wyłączenie z masy upadłości przedmiotu lub prawa, uprawnionemu służy odpowiednie powództwo umożliwiające wykazanie zasadności swego roszczenia z wykorzystaniem gwarancji, jakie daje postępowanie procesowe.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2005 r., sygn. akt SK 26/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika