Obowiązujące od 1 kwietnia przepisy określające zasady wynagradzania samorządowych urzędników pozbawiły dodatku specjalnego tych, których stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania. Chodzi tu przede wszystkim o zastępców wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a także o skarbników gmin, powiatów i województw samorządowych. To bowiem na tych stanowiskach powołanie jest podstawą zatrudnienia. Stanowi o tym wprost art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r.
Powołani bez dodatku
Powiązane artykuły
Dodatek energetyczny - Komu się należy i jak dostać dodatek energetyczny?
Dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej.
Kto dziedziczy spadek w przypadku braku testamentu?
Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)
Zachowek - kompletny przewodnik po zmianach w 2025 roku
Kompleksowy przewodnik po zachowku w 2025 roku. Dowiedz się, komu przysługuje zachowek, jak go obliczyć i jakie są nowe możliwości rozłożenia na raty oraz obniżenia wysokości.
Podstawa wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych
Przed 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym wypłacany był dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten nie był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, (...)
Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy
Jeśli Twoja sytuacja materialna jest trudna, możesz skorzystać z pomocy w formie dodatku mieszkaniowego przeznaczonego na utrzymanie posiadanego bądź wynajmowanego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Sprawdź, (...)
Jakie świadczenia finansowe przysługują kombatantom i osobom represjonowanym?
Represje stosowane przez systemy totalitarne w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym dotkliwie dotknęły całe społeczeństwo, a dramatyczne przeżycia odcisnęły piętno na życiu wielu (...)
Niższy PIT 17% od 1 października 2019 r.
Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania (...)
Czy dalsi krewni spadkodawcy mają prawa do spadku?
Według zasad określonych w regulacjach dotyczących spadkobrania, w myśl reguł tzw. dziedziczenia ustawowego, w pierwszej grupie (kręgu) do dziedziczenia dochodzą zstępni spadkodawcy oraz jego małżonek. (...)
Zabezpieczenia danych
Według RODO, każdy administrator danych zobowiązany jest do tego, żeby dane osobowe przetwarzał z poszanowaniem podstawowych zasad.