Powrót instytucji sędziego śledczego?

Do Marszałka Sejmu został złożony projekt zmian w kodeksie postępowania karnego, którego celem jest powołanie instytucji sędziego śledczego. Zadaniem sędziego śledczego ma być kontrola działań prokuratury i policji w ramach postępowań przygotowawczych. Zakres działania sędziego zostałby ograniczony jedynie do najpoważniejszych spraw, tj. tych dla których przepisy przewidują obowiązek prowadzenia śledztwa.


Projekt zakłada, że nowa instytucja powielałaby częściowo dotychczasowe zadania prokuratury. Zgodnie z założeniami sędzia śledczy miałby rozpoznawać zażalenia na działania prokuratury oraz policji, jego kontroli poddane byłoby stosowanie przez organy ścigania środków przymusu, a także utrwalanie dowodów dla sądu. Do jego kompetencji należałoby podejmowanie decyzji w zakresie tymczasowego aresztowania, zakładania podsłuchów, czy zabezpieczanie środków majątkowych. Autorzy projektowanych zmian przekonują, że wpłynie to na zdecydowane skrócenie czasu trwania postępowań przygotowawczych oraz na usprawnienie procesu, bowiem zebrane przez sędziego śledczego dowody nie będą musiały być już ponownie przeprowadzane w toku przewodu sądowego. Pomysłodawcy nowelizacji przekonują ponadto, że jeśli zmiany weszłyby w życie, to spowodowałoby to, że nadzór nad postępowaniami przygotowawczymi będzie stały, a nie wykonywany od czasu do czasu.

Porady prawne


Przeciwnicy zmian podnoszą, że nie ma sensu wprowadzanie nowej instytucji, która powielałaby zadania prokuratury. Według nich, jeśli sprawowany nadzór nie jest wykonywany właściwie, to należałoby raczej zastanowić się nad doprecyzowaniem dotychczasowych regulacji.


Model sędziego śledczego funkcjonuje w kilku krajach zachodnioeuropejskich, na gruncie polskiego prawa występował w latach 1928-1949.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika