Pożar w Drammen

12.11.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Policja norweska wraz z polskim konsulatem uruchomiła numer telefonu (w języku polskim) dla rodzin ofiar: 0047- 32 80 55 55. Rodziny poszukiwanych i ofiar mogą uzyskiwać bieżące informacje pod tym numerem. Telefon czynny jest dziś w godzinach 9.00 - 15.00, będzie także czynny w dniu jutrzejszym. Jest to wspólny telefon policji i konsulatu przeznaczony wyłącznie dla rodzin ofiar pożaru. Dla rodzin poszkodowanych przebywających w hotelu udostępniony został odrębny numer.

Wszyscy poszkodowani i ofiary pochodzą z Płocka i okolic. Do tej pory wydobyto 5 ciał. Trwają dalsze prace kryminalistyczne i poszukiwanie pozostałych 2 zaginionych. Do tej pory nie dokonano oficjalnej identyfikacji ciał. Jedna z osób rannych w pożarze znajduje się w klinice oparzeń w Bergen.

Porady prawne

Do Norwegii zaczynają przyjeżdżać rodziny ofiar i poszkodowanych. Kilku poszkodowanych, po dostarczeniu niezbędnych dokumentów, będzie mogło w najbliższym czasie udać się do kraju.

Wczoraj, poszkodowani, w trakcie wzruszającego spotkania, podziękowali władzom norweskim i polskim za opiekę.

Na miejscu przebywa cały czas konsul, który udziela poszkodowanym i przybyłym rodzinom pomocy.

Uruchomione przez Związek Polaków w Norwegii konto, na które można wpłacać darowizny tytułem pomocy materialnej dla Polaków poszkodowanych w pożarze w Drammen w dniu 9 listopada 2008 r.:

HANDELSBANKEN
Nr 9481.10.70828
Z dopiskiem: „Støtte etter brann i Drammen"

Strona Związku Polaków: http://www.pl-oslo.no/

Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy

Źrółlo: www.msz.gov.pl, 2008.11.11

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Stop patologiom w gospodarce odpadami W ostatnim czasie nasiliła się liczba pożarów składowisk odpadów. Ministerstwo Środowiska dostrzega wagę problemu i przygotowało propozycje rozwiązań, aby takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości. Dotyczą one m.in. wzmocnienia mechanizmów kontroli składowisk. W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby pożarów (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2018/2019 Oprócz przepisów powszechnie obowiązujących, przyznawanie pomocy materialnej dla studentów finansowanej z budżetu państwa reguluje także szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów ustalany przez rektora uczelni (...)

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

Stan faktyczny Niedawno miałem w zakładzie pożar, spaliło się część biur, interweniowała straż pożarna. Pożar zniszczył część archiwum księgowego, kopie zapasowe i komputer księgowy. W związku z powyższym otrzymałem stosowne dokumenty z Policji i Straży, zawiadomiłem o zaistniałym fakcie US, ZUS, Inspektora Pracy, sporządziłem komisyjnie protokół weryfikacji szkód z pożaru (...)

Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

19 maja 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Rozporządzenie to określa sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Jakie urządzenia przeciwpożarowe zapewnić? Urządzenia przeciwpożarowe (...)

"Nigeryjski szwindel"

Zwykle zaczyna się podobnie. Autor przesłanego do nas maila informuje, że możemy otrzymać olbrzymie pieniądze, a fortuna jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Musimy tylko dopełnić kilku formalności i dokonać opłat manipulacyjnych. Te kwoty, w porównaniu z gotówką, jaką mamy dostać, wydają się jednak niewielkie. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że nie czeka na nas żaden (...)

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie (...)

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego zostanie teraz skierowany do Sejmu. Przewiduje on zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększenie ochrony ofiar gwałtów.  Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrony ofiar gwałtów Zgwałcenia często mają charakter zbrodni. Godzą w wolność człowieka w zakresie najbardziej intymnej sfery (...)

Jak uzyskać państwową kompensatę dla ofiar niektórych czynów zabronionych?

Jak uzyskać państwową kompensatę dla ofiar niektórych czynów zabronionych?

Na mocy ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych ofiary niektórych czynów zabronionych lub ich najbliżsi mogą ubiegać się o przyznanie kompensaty, pokrywającej utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia oraz koszty pogrzebu, będące skutkiem czynu zabronionego. Wysokość kompensaty nie może (...)

Nieupamiętnione ofiary zbrodni wołyńsko-małopolskiej

Nieupamiętnione ofiary zbrodni wołyńsko-małopolskiej

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich miała miejsce konferencja: „Państwo a Pamięć Ofiar - Nieupamiętnione Ofiary Zbrodni Wołyńsko-Małopolskiej": - Program konferencji: „Państwo a Pamięć Ofiar - Nieupamiętnione Ofiary Zbrodni Wołyńsko-Małopolskiej" - Wystąpienie RPO podczas konferencji: „Państwo a Pamięć Ofiar - Nieupamiętnione Ofiary Zbrodni Wołyńsko-Małopolskiej" (...)

Fale emigracji - Polacy rozdzieleni

Fale emigracji - Polacy rozdzieleni

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce w sprawie artykułu w dzienniku "The Times" - "Dwie fale emigracji, Polacy rozdzieleni".- Wystąpienie RPO do Ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce w sprawie artykułu w dzienniku "The (...)

Racjonalny euroentuzjazm Polaków - wyniki najnowszych badań EUROBAROMETRU

Racjonalny euroentuzjazm Polaków - wyniki najnowszych badań EUROBAROMETRU

Polacy należą do największych w Unii euroentuzjastów. Są także coraz bardziej zadowoleni z sytuacji w kraju i życiu prywatnym oraz oczekują ich dalszej poprawy - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu Eurobarometr, który opublikowało dzisiaj Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Odsetek zwolenników członkostwa jest dziś znacznie wyższy niż wiosną (...)

Wkrótce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Wkrótce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Dnia 20 marca 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ustanawia ona 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Narodowy (...)

Polacy wobec zmian klimatu

Polacy wobec zmian klimatu

Podejście Polaków do kwestii ochrony klimatu jest silnie zinstytucjonalizowane. Działania podejmowane w celu przeciwdziałania zmianom klimatu postrzegane są przede wszystkim jako powinność władz - zarówno centralnych, jak i lokalnych.Większość Polaków zgadza się z poglądem, że produkcja energii z nieodnawialnych źródeł tylko pogłębia zmiany klimatu, natomiast pozyskiwanie energii (...)

Polacy o zmianach klimatycznych

Polacy o zmianach klimatycznych

Olbrzymia większość Polaków (92%) uważa, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, któremu trzeba aktywnie przeciwdziałać, a 79% jest przekonanych, że zmiany klimatyczne dotykają ich osobiście - wynika z sondażu zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zdaniem ankietowanych, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oznacza korzyści, takie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Najem a zawarcie umowy ubezpieczenia

Najem a zawarcie umowy ubezpieczenia

Jestem osobą, która wynajmuje mieszkanie od właściciela prywatnego. Posiadam podpisaną umowę na wynajem na czas nieokreślony. Czy właściciel mieszkania jest zobowiązany do ubezpieczenia mieszkania (...)

Palenie ogniska na własnej posesji

Palenie ogniska na własnej posesji

Czy paląc ognisko na własnej posesji mogę narazić się na konsekwencje karne. Jaki przepis reguluje takie sprawy? Kiedy ognisko jest dozwolone, a kiedy zabronione? Szczegółowa regulacja dotycząca (...)

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Czy Policja lub Straż Miejska może nałożyć na mnie mandat, jeśli spałam na ognisku w sposób kontrolowany trawę wykoszoną z mojej działki? Zaznaczam tu, że nie spalam żadnych śmieci lub szkodliwych (...)

Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

Nastąpiła likwidacja stanowiska pracy z przyczyn losowych nie leżących po stronie pracodawcy (pożar stoiska sklepowego- przyczyna losowa). Na stoisku zatrudnione były dwie osoby: jedna na czas określony (...)

Pożar a obowiązki wynajmującego

Pożar a obowiązki wynajmującego

W wyniku pożaru rodzina utraciła możliwość zamieszkiwania w swoim mieszkaniu. Budynek, w którym znajdowało się spalone mieszkanie należał do Gminy, a był dzierżawiony przez Spółdzielnię (...)

Czy mogę śledzić żonę?

Czy mogę śledzić żonę?

Mam poważne podejrzenia, że moja małżonka mnie zdradza. Czy w takiej sytuacji mogę ją śledzić w celu przyłapania jej na gorącym uczynku?? Niniejsza opinia została przygotowana na podstawie: ustawy (...)

Przesłanki groźby karalnej z art. 190 Kodeksu karnego

Przesłanki groźby karalnej z art. 190 Kodeksu karnego

Jakie warunki muszą być spełnione, by zachowanie danej osoby uznać za spełniające przesłanki groźby karalnej z art. 190 Kodeksu karnego? Zachowanie (...)

Odszkodowanie dla ofiar wypadków drogowych

Odszkodowanie dla ofiar wypadków drogowych

Interesuje mnie sytuacja teoretyczna. Powiedzmy, że ktoś pewnego dnia potrąci mnie samochodem i złamie mi kręgosłup. Jakie prawo (jeśli jakiekolwiek) reguluje w Polsce, ile powinienem dostać za (...)

Jak przeprowadzić zbiórkę pieniędzy dla potrzebującego?

Jak przeprowadzić zbiórkę pieniędzy dla potrzebującego?

Chcielibyśmy zorganizować zbiórkę pieniędzy dla chorego chłopczyka z naszego sąsiedztwa. Jego rodzicie nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów leczenia. Jak przeprowadzić taką akcję, żeby (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zgodnie z ustawą o o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (...)

CMR a stawka 0% w WDT

CMR a stawka 0% w WDT

Transport Polska - Holandia (przeładunek) - Irlandia. Czy Polacy - osoby wysyłające towar za granicę, do krajów członkowskich, by rozliczyć się z VAT potrzebują oryginalny dokument CMR, czy może (...)

Osoby niepożądane

Osoby niepożądane

Kraje skandynawskie stosują wobec osób które uważają za niepożądane zakaz wjazdu na ich terytorium. Czy w Polsce można sprawdzić czy figuruje się na takiej liście?Kto mógłby mi udzielić informacji (...)

Określenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego

Określenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego

Jestem Polakiem, ale mieszkam (pewnie ne stałe) za granicą. Dotychczas wszlekie moje polskie zobowiązania podatkowe (np. z tytułu wynajmowanego mieszkania) rozliczałem w Polsce w urzędzie odpowiednim (...)

Kredyt w banku zagranicznym

Kredyt w banku zagranicznym

Czy wedlug nowej ustawy prawo dewizowe Polacy, jak również polskie firmy mogą zaciągać kredyty od banków zagranicznych poprzez ich agentów działających w Polsce ? Czy obecnie bank zagraniczny (...)

FORUM PRAWNE

Siła wyższa w umowach

Siła wyższa w umowach Zakład Energetyczny podpisał umowe kontraktowa na zakup energii od firmt A. Firma wywiazywała się z umowy do momentu pozaru( powołują się na siłe wyższą) który spowodował (...)

Gigantyczny pożar w Izraelu - walka trwa!

Gigantyczny pożar w Izraelu - walka trwa! W Tel Avivie zbiera się izraelski rząd, który ma ustalić dalsze działania i procedury jak wygrać z żywiołem. Zginęło już co najmniej 40 osób! Potężny (...)

Kara za palenie ogniska.

Kara za palenie ogniska. Czuwaj. Ostatnio ze znajomymi, mimo złej pogody urządzamy sobie ogniska w różnych dziwnych miejscach. Koło rzek na obrzeżach miasta, w pustostanach itp. Jak dotąd nie mielismy (...)

Równoważnik za remont lokalu albo jego brak dla emeryta policyjnego

Równoważnik za remont lokalu albo jego brak dla emeryta policyjnego Zagadnienie ma wprawdzie charakter prawnoadministracyjny, ale wątek umieszczam także w tym dziale, gdyż pilnie poszukuję odpowiedzi. (...)

SPOWODOWAŁEM WYPADEK DROGOWY.

SPOWODOWAŁEM WYPADEK DROGOWY. SPOWODOWAŁEM WYPADEK DROGOWY:3 OFIARY ŚMIERTELNE, DWIE W SZPITALU. BYŁEM TRZEŹWY NIE UCIEKŁEM Z MIEJSCA WYPADKU, PROKURATOR NIE ZASTOSOWAŁ ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ W (...)

pożar budynku w wyniku samozapłonu samochodu. Odszkodowanie...

pożar budynku w wyniku samozapłonu samochodu. Odszkodowanie... Proszę o radę... Posiadam budynek gospodarczy (budowa prawie zakończona - okna, drzwi, pomalowane ściany, ale formalnie nie oddany jeszcze (...)

Zmiana konstrukcji dachu - pozwolenia?

Zmiana konstrukcji dachu - pozwolenia? Posiadam obiekt użytkowy, gdzie powierzchnię biurową. Niestety wczoraj doszło do wybuchu butli z gazem w kuchni na piętrze , wybuchł pożar , cześć dachu (...)

Obrona konieczna - jak z ofiary stałem się sprawcą - pomocy!!

Obrona konieczna - jak z ofiary stałem się sprawcą - pomocy!! Witam, mam ogromny problem. Otóż w poniedziałek zostałem na osiedlu zaatakowany przez dwóch wyrostków, znam ich, bo mieszkają kilka (...)

Skuteczna pomoc dla poszkodowanych

Skuteczna pomoc dla poszkodowanych DLA KOGO JESTEŚMY? - ofiary nieszczęśliwych wypadków losowych - ofiary wypadków komunikacyjnych - poszkodowani w wypadkach przy pracy KIEDY NAJLEPIEJ SIĘ Z NAMI (...)

Profesjonalna pomoc dla poszkodowanych

Profesjonalna pomoc dla poszkodowanych DLA KOGO JESTEŚMY? - ofiary nieszczęśliwych wypadków losowych - ofiary wypadków komunikacyjnych - poszkodowani w wypadkach pracowniczych KIEDY NAJLEPIEJ SIĘ (...)

Cyberprzemoc

Cyberprzemoc Cyberprzemoc to najogólniej mówiąc przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Podstawowe formy to między innymi nękanie, szantaż, straszenie przy pomocy Internetu, (...)

Alimenty na rzecz ojca/matki - APEL: NIE dla niegodnych alimentacji !

Alimenty na rzecz ojca/matki - APEL: NIE dla niegodnych alimentacji ! Temat domagania się alimentów na rzecz rodziców jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Dopóki jednak nie zmieni się prawodawstwo (...)

Za 40 zł wyrok od 2 lat do 8 w zawieszeniu przecież to kpina!!!

Za 40 zł wyrok od 2 lat do 8 w zawieszeniu przecież to kpina!!! Po tym co mnie spotkało uważam że polskie prawo to jedna wielka kpina i bzdura. Jakiś czas temu sprzedałem książkę za 40 zł,kupujący (...)

Jak założyć partię polityczną ?

Jak założyć partię polityczną ? Proszę o poradę co muszę zrobić by założyć partię polityczną. (Dariusz) Jak założyć partię polityczną JJ No lasnie niech ktos napisze co i jak trzeba (...)

W co wierzą Polacy?

W co wierzą Polacy? Witam! \"Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego Stworzyciela nieba i ziemi\". Z tymi słowami, według spisu przeprowadzonego przez CBOS w lutym 2009 roku, zgadza się 60 proc. (...)

Polacy pracujący w Niemczech mogą korzystać ze świadczeń - sprawdź !

Polacy pracujący w Niemczech mogą korzystać ze świadczeń - sprawdź ! Polacy pracujący w UE mogą na podstawie tzw. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego korzystać z różnego rodzaju (...)

Zona z Filipin

Zona z Filipin Poznałem cudnej urody Filipinkę i chce wziąść z nią ślub. Mianowice co muszę zrobić by poślubić ją w Polsce. Nie mam własnego mieszkania tylko mieszkam z rodzicami, 11 lutego (...)

Porady prawne