Pozwolenie na budowę urządzeń reklamowych

Problem jakim są urządzenia reklamowe w przestrzeni publicznej doczekał się rozstrzygnięcia w orzecznictwie. Problem jest istotny, a stan prawny nie pozwalał na jednoznaczne rozstrzygnięcie tego zagadnienia.

Do tej pory, podmioty zajmujące się budową takich urządzeń, stały na stanowisku, że do budowy wystarczające jest zgłoszenie takiego zamiaru. Twierdzenia takie opierały na fakcie, że urządzenia reklampowe nie są trwale związane z gruntem, lecz montowane na specjalnej podstawie.

Twierdzeń tych nie podzieliły sądy administracyjne, jednocześnie precyzując na jakich zasadach ma się odbywać budowa urządzeń reklamowych. Urządzenie reklamowe wolnostojące może zostać zbudowane tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Natomiast na budowę urządzeń wolnostojących, niezwiązanych z gruntem, o małych rozmiarach, relatywnie lekkich, a często także przenośnych, wystarczające jest zgłoszenie. Dodatkowo sąd doprecyzował, że przez trwałe związanie z gruntem należy rozumieć związanie urządzenia z gruntem za pomocą środków technicznych.

Porady prawne

Można mieć nadzieję, że dzięki doprecyzowaniu obowiązujących przepisów, zasady na których budowane są urządzenia reklamowe, staną się bardziej precyzyjne. Samorządy będą miały większy wpływ na to co i gdzie jest budowane, a podmioty budujące takie urządzenia, będą wiedziały na jakich zasadach budowa ma się odbywać.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • @ 2012-09-02 00:27:52

    Urzędasy do wszystkiego się wpieprzają. Jak się decyduje to i zysk jest z tego w postaci łapóweczki.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika