Pozycja wspólnika w spółce z o.o.
Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest równouprawnienie wspólników. Od reguły tej istnieje szereg wyjątków umożliwiających wzmocnienie pozycji jednych wspólników względem innych. Jest to dopuszczalne wówczas, gdy odbywa się zgodnie z prawem. Problem natomiast pojawia się w sytuacji, gdy pogorszenie pozycji wspólnika jest bezprawne. Jak zatem w praktyce może wyglądać naruszenie równości wspólników i jak się przed nim bronić?
Wspólnicy spółki z o.o. powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach. Równouprawnienie dotyczy w pierwszym rzędzie praw udziałowców, jak np. prawa głosu, dywidendy, zbycia udziału lub pierwszeństwa w objęciu nowych udziałów podczas podwyższania kapitału zakładowego. Podobnie równość odnosić należy do obowiązków obciążających wspólników, takich jak np. wniesienie wkładu na pokrycie kapitału zakładowego, czy też polegających na powtarzających się świadczeniach niepieniężnych na rzecz spółki (np. cotygodniowa dostawa określonej ilości surowca niezbędnego spółce do produkcji).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?