Pożyczka bez podatku ???

Senat zaakceptował bez poprawek uchwalony przez Sejm rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych. Projekt ten został przesłany jako jeden z elementów programu rządowego "Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca". Projekt ma na celu nowelizacje ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych w czterech kierunkach :

  • zmiany zasad opodatkowania umowy pożyczki
  • poszerzenia zakresu podmiotowego ustawy
  • poszerzeniu zakresu przedmiotowego ustawy poprzez opodatkopwanie umowy depozytu nieprawidłowego
  • określenie terminu powstania obowiązku podatkowego dla ustanowienia hipoteki.
  • doprecyzowanie obowiązków podatników związanych z zapłata podatku

Zgodnie z Uzasadnieniem projektu, zmiana zasad opodatkowania umowy pozyczki ma na celu wprowadzenie ułatwień służących rozwojowi, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie z projektem, zwolnione z obowiązku zapłaty podatku byłyby pożyczki udzielane :

  • na podstawie umowy pożyczki zawieranej pomiędzy osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej w wysokości kwoty nie podlegającej opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn (określona w tej ustawie kwota wolna od podatku pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej - małżonka, zstepnych, wstepnych, pasierba, ziecia, synowa, rodzenstwo, ojczyma, macoche i tesciów - wynosi 9 057 zł
  • na podstawie umowy pozyczki pomiędzy innymi osobami, jeżeli łączna kwota lub wartość pozyczek uzyskanych od tego samego podmiotu nie przekracza w ciągu kolejnych 12 miesięcy 1 000 zł.
  • na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze, będące przedmiotem pożyczki zostały przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku stanowiących przedmiot pożyczki.

W związku z wprowadzeniem przez kodeks spółek handlowych dwóch nowych typów spółek osobowych - tj. spółki partnerskiej i komnandytowo-akcyjnej - projekt wprowadza mozliwość opodatkowania zmiany umowy spółki także umów nowych typów spółek.

Porady prawne

Projekt nowelizacji obejmuje także wprowadzenie ustanowienia użytkowania nieprawidłowego jako czynności cywilnoprawnej, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Zasady opodatkowania czynności cywilnoprawnej ustanowienia uzytkowania nieprawidłowego sa analogiczne jak zasady opodatkowania ustanowienia uzytkowania lub służebności.

Nowelizacja obejmuje także określenie terminu powstania obowiązku podatkowego i obowiązków podatników w zakresie uiszczenia podatku. Zgodnie z projektem, podatnicy obowiązani są, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić kwotę podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Obowiązek złożenia deklaracji ciąży również na podatnikach zwolnionych od podatku a także w przypadku, gdy czynność cywilnoprawna jest zwolniona od podatku. Płatnicy podatku przekazują kwotę podatku do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania (siedzibę) podatnika. Notariusze, jako płatnicy podatku, obowiązani mają być do przekazywania urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) płatnika, odpisów sporządzonych aktów notarialnych stanowiących przedmiot opodatkowania.

W przypadku ustanowienia hipoteki, projekt określa moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nim, moment powstania obowiązku podatkowego powstaje z chwila złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie hipoteki.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika