Praca sędziów będzie oceniana. Zmiany coraz bliżej
Jeszcze w czerwcu Sejm uchwali przygotowywaną od wielu miesięcy nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych.
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że liczy na to, iż parlament zdąży zmienić przepisy do końca tego miesiąca – czytamy na lamach Gazety Prawnej.
Projekt resortu sprawiedliwości dotyczy m.in. zmiany systemu oceniania sędziów i prokuratorów. Według autorów zmian nowy system pomoże słabszym sędziom poprawić orzecznictwo oraz wpłynie na poprawę jakości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie twierdzą z kolei, że proponowane zmiany zagrażają niezawisłości sędziowskiej i niezależności organizacyjnej sądów.
Ministerstwo i tak zmieniło pierwotny pomysł. Zgodnie z nim sędzia miał otrzymywać jedną z ocen: pozytywną z wyróżnieniem, pozytywną, pozytywną z zastrzeżeniem bądź negatywną. Teraz projekt zakłada oceny opisowe. Sędzia, który się z nią nie zgodzi, mógłby złożyć swoje uwagi wraz z uzasadnieniem – pisze Gazeta Prawna.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
oona 2013-06-03 09:37:58
Nareszcie ruszy ktos moze te swiete krowy'. U mnie ciekawy przypadek: sedzia wydał wyrok niezgodnie z obowiazujaca ustawa meldunkową , niby nic , bo to tylko uniewinnienie kogos kto przez ponad 5 lat mieszkał bez meldunku i robił szkody. Najsmieszniejsze jest to ze przyznał sie do tego a sedzia go uniewinnił !!!! i taka świeta krowa dalej orzeka mimo ze kazdy wie ze sama złamała prawo. Prezes Sądu Rejonowego odpisał mi ze nie jest władny do oceny pracy merytorycznej sędziego pracującego w jego sadzie . Poprostu ręce opadają.......
Marek Grodzki 2013-06-03 06:43:33
Ja już w tej sprawie wypowiadałem się na forum o tematyce zdrowotnej, żeby im wypalać na czole kreskami ilość afer, w których dany przedstawiciel ?prawa? maczał palce.
Barbrara Stelęgow 2013-06-03 06:15:46
To najbardziej kryminogenna grupa zawodowa w Polsce. Jeden sędzia współpracujący z jednym prokuratorem są w stanie zablokować każdą sprawę karną w sprawach ściganych z urzędu. Luki prawa pozwalają im na pozbawienie osoby pokrzywdzonej wszelkich praw i gwarancji przewidzianych przez KPK. Przepisy pozwalajace na brak kontroli ich działań powodują, że robią co chcą i najwyraźniej ich to bawi. Także prokuratorzy żadnej kontroli nie podlegają i jeszcze żaden z prokuratorów nie zakwestionował działań drugiego. Polecam lekturę internetowego pisma " afery prawa". Włos się jeży na głowie. innego prokuratora, bo to mafia
poszukiwacz 2013-06-02 21:42:07
Podobnie "wysoki" poziom jest w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu i w Okręgowym w Świdnicy - tu to nawet nie odróżniają spółki z o.o. od spółki cywilnej. Orzecznictwo Sądu Najwyższego mają w "głębokim poważaniu". Owszem przytaczają je, ale przystające do danej sprawy jak pięść do nosa - orzekając w sprawie spółki z o. o. "podpierająsię" orzecznictwem dotyczącym spółki cywilnej. Kto to wymyslił, żeby w Świdnicy był Sąd Okręgowy???!
Niezawisłość sędziów sprowadza się do samowolki, nie można ich ani oceniać ani komentować. Są w Polsce jedyną grupą zawodową ZUPEŁNIE BEZKARNĄ. Dlaczego nie zmienić Konstytucji, żeby ci "wybrańcy narodu" odpowiadali za przestępstwa tak jak każdy obywatel? tak jest przecież w całym cywilizowanym świecie, np. Wlk. Brytania, USA, Francja, itd. Ale u nas sie nie da, bo to lobby jest silne i nie pozwoli, by ktoś śmiał poddawać ich ocenie w jakiejkolwiek sprawie, czy to wydawania "sprawiedliwych" wyroków, czy łapówkarstwa, czy jazdy na podwójnym gazie, czy chamskiego zachowania w restauracji... i tak można wymieniać ile dusza zapragnie
jabara 2013-06-02 16:21:06
Poziom wyroków sądowych jest niekiedy tak żenujący, że szkoda nawet o tym pisać. Wielokrotnie się o tym przekonałem. Ostatnio, gdy sad okręgowy i apelacyjny (we Wrocławiu) uznali, że uchwały i wyroki SN i NSA mogę sobie w buty włożyć. Brak słów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?