Pracownicy nie muszą płacić za szkolenia fundowane przez pracodawcę

Pracownicy nie muszą płacić podatku dochodowego od bezpłatnych szkoleń, które sfinansował im pracodawca. Są już pierwsze korzystne dla nich wyroki sądów administracyjnych w tej sprawie

(...)Wiele osób dowiadywało się w takiej sytuacji, iż muszą zapłacić podatek dochodowy od wartości takiego szkolenia. Wszystko zależało od tego, czy organizujące je placówka posiadała specjalną akredytację, przyznaną zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r.

(...)Okazuje się jednak, że organy podatkowe niesłusznie uzależniały możliwość zwolnienia z podatku od faktu posiadania przez firmę szkoleniową akredytacji. Są już wyroki sądów administracyjnych, które przyznają w tej kwestii rację podatnikom, m.in. orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2008 r. (I SA/Po 1597/07).

Porady prawne

Według sądu, pracodawca ma ułatwić pracownikom podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych. Tak więc udział w szkoleniach opłacanych w całości przez zakład pracy nie powinien obciążać ich finansowo. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy szkolenie jest bezpośrednio związane z obowiązkami wykonywanymi na danym stanowisku pracy. Ponadto pracodawca będzie mógł zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów.  

Rzeczpospolita 12.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika