Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzili pracowników, przebywających od sierpnia do listopada na zwolnieniach lekarskich. Skupiono się przede wszystkim na orzeczeniach o czasowej niezdolności do pracy i potrzebie rehabilitacji. Sprawdzono aż 101 tys. orzeczeń. W wyniku kontroli ZUS wstrzymał zasiłki 12 tys. pracowników, odzyskując 2 mln 713 tys. zł - informuje Gazeta Wyborcza. Co ósma osoba na zwolnieniu lekarskim była bowiem zdolna do pracy.
Pracownicy oszukują na zwolnieniach lekarskich
Powiązane artykuły
Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich
Z dniem 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Prawo pracy a koronawirus
Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy odnoszących się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje?
Uprawnienia kobiety związane z urodzeniem dziecka nie kończą się wraz z zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Po urodzeniu dziecka na kobiecie spoczywa szereg obowiązków związanych z opieką (...)
Zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa
Pracownicy administracji odpowiadają majątkowo za naruszenie prawa wobec przedsiębiorców. Przedsiębiorca może więc dochodzić odszkodowania w razie naruszenia prawa przez urzędnika.
Praca w upale
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki ? również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie (...)
Gdy pracodawca musi ustalić liczbę zatrudnionych pracowników
Wbrew pozorom ustalenie liczby zatrudnionych pracowników to czynność wcale nie banalna. Poprawne ustalenie liczby pracowników może mieć znaczenie choćby w przypadku zwolnień grupowych. Jak ustalić (...)
Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?
1 stycznia 2016 r. wprowadzona została możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w formie dokumentu elektronicznego. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 (...)
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć i na jakich zasadach?
Wszystko o urlopie bezpłatnym w 2025 roku: zasady udzielania, wniosek, ZUS, praca u innego pracodawcy. Aktualne przepisy Kodeksu pracy i praktyczne porady.
Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)