Problem z doręczeniami pism procesowych rozwiązany?

Zwrotka, czyli zwrotne poświadczenie odbioru pism sądowych, jest od lat zmorą polskiego sądownictwa i przyczyną odraczania rozpraw. Elektroniczną drogą wiadomość o doręczeniu powinna pojawić się w aktach sprawy nawet tego samego dnia. Test przejdzie lubelski e-sąd, a następnie skorzystać mają z niego sądy z aktami elektronicznymi, docelowo wszystkie – możemy przeczytać w Rzeczpospolitej

 

Przedstawione novum wynika z porozumienia, jakie podpisał wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja z Pocztą Polską. Porozumienie dotyczy pilotażowego elektronicznego potwierdzenia odbioru przesyłek sądowych.

Porady prawne

 

Obecnie powołano zespół informatyków ministerstwa i Poczty dla wdrożenia porozumienia – powiedziała dla Rzeczpospolitej Joanna Dębek, rzecznik ministerstwa. Na mocy nowego systemu doręczeń, sąd już tego samego dnia będzie wiedział o dostarczeniu pisma bądź o trudnościach z tym związanych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna78 2012-09-29 13:54:10

    Mam wątpliwości. Pracuję w skarbówce iteż mamy umowę z Pocztą Polską o doręczanie pism za potwierdzeniem odbioru i co z tego? Listonosze i urzędnicy na poczcie nie zwracają uwagi na podpis odbiorcy i czasami jest to "gryzmoł" bez daty, a jest wyrzźnie napisane, że ma być wpisana data i czytelny podpis odbierającego korespondencję. Takie niekompletne "zwrotki" wracają do organu, a potem są przez ten organ reklamowane na poczcie i załatwiana sprawa MUSI zostać przedłużona, bo sądy nie uznają niewłaściwie podpisanych zwrotek twierdząc (i słusznie!), że nie wynika z nich kto i kiedy odebrał przesyłkę, tzn. nie wynika z tej zwrotki, że przesyłka została SKUTECZNIE doręczona. Jeśli taką źle wypełnioną zwrotkę otrzyma od listonosza poczta i (jestem pewna że się jej nie przyjży) potwierdzi nadawcy (urzędowi, sądowi...), że doręczono przesyłkę w dniu X, to jak to się będzie miało do rzeczywistości, kiedy nie będzie wiadome komu i kiedy doręczono, bo listonosz nie dopilnował prawidłowego potwierdzenia odbioru przesyłki?

  • @ 2012-09-28 22:03:45

    Znowu Obywatel w łeb dostanie jak dotąd.Elektronika potwierdzi a człowiek np. wyjedzie albo w szpitalu będzie.Dotychczasowe pocztowe zawiadomienia,gdy Obywatel nie podjął przesyłki a uznawany był za powiadomionego jest wielkim kuriozum i absurdem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika