Problemy z rozstrzygnięciem kiedy od umów zlecenia należy płacić VAT
Urzędy skarbowe zalała fala wniosków o interpretacje w sprawie VAT od umów zlecenia. To efekt przepisu, z którego nie wynika, kiedy trzeba płacić podatek, a kiedy jest się z niego zwolnionym
(...)Wychodzi bowiem na to, że każdą umowę zlecenia lub o dzieło należy z osobna analizować pod kątem tych warunków. Od zapisanych w niej sformułowań, a w konsekwencji od tego, czy umowa spełnia wymogi ustawowe, czy też nie, zależy prawo do zwolnienia z VAT bądź konieczność stosowania stawki podstawowej w wysokości 22 proc.
(.
..)Właśnie niejasne i nieprecyzyjne sformułowanie przepisu stało się powodem zaskarżenia go - w listopadzie ubiegłego roku - do Trybunału Konstytucyjnego. We wniosku rzecznik praw obywatelskich wskazał, iż przepis narusza zasady przyzwoitej legislacji, m.in. zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa, tj. art. 2 Konstytucji RP, z której zasady te się wywodzą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?