Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu
Jaki projekt ma złagodzić skutki kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców?
Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zaprezentowała projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców, który został przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz tą propozycją zajmie się Parlament.
Jakie propozycje zawiera projekt?
Projekt ustawy przewiduje udzielenie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w okresie kryzysu finansowego. Zaproponowane rozwiązania służą elastycznemu organizowaniu czasu pracy, dostosowanemu do bieżącej sytuacji przedsiębiorcy. Nowe przepisy będą także sprzyjać godzeniu obowiązków z życiem rodzinnym pracownika.
Bezpośrednią pomocą finansową może zostać objętych prawie 250 tys. osób zatrudnionych u przedsiębiorców, którzy mają przejściowe trudności finansowe. Z tej grupy prawie 50 tys. osób będzie mogło skorzystać ze szkoleń lub studiów podyplomowych, które zostaną zrefundowane przez państwo do 80 proc. opłaty za naukę. Proponowana pomoc pozwoli utrzymać zatrudnienie i zapobiegnie zwolnieniom pracowników.
Projekt ustawy przewiduje m.in.:
- przedłużanie okresu rozliczeniowego czasu pracy,
- ustalanie indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika,
- ograniczenie w zatrudnianiu pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony
- obniżanie wymiaru czasu pracy.
Przedsiębiorcy znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych będą mogli:
- obniżać pracownikom wymiar czasu pracy i wynagrodzenie - bez konieczności dokonania wypowiedzenia,
- skorzystać z urlopów postojowych.
Pomoc będzie przysługiwać przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 proc. w ciągu ostatniego roku. Przedsiębiorca nie może jednak zalegać z płatnościami publicznoprawnymi i składkami na Fundusz Pracy. Pomoc będzie udzielana od dnia wejścia w życie ustawy do końca 2010 r. na zasadach, przyjętych w UE, natomiast w roku 2011 na zasadach de minimis.
Źródło: www.mpips.gov.pl
Podstawa:
- Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego u pracodawców (projekt z dnia 29.05.2009 r.)
- Uzasadnienie
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?