Projekt ustawy o stażu absolwenckim

Sejm pracuje nad projektem ustawy o stażu absolwenckim.

Celem stażu absolwenckiego jest nabywanie praktycznych umiejętności do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy przez absolwenta, bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Koszty związane z nawiązywaniem umów o staż absolwencki ponosi powiatowy urząd pracy.

Kto może przyjąć na staż?

Mogą to być przedsiębiorcy, jednostki administracji państwowej i samorządowej, osoby prawne, osoby fizyczne oraz jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej.

Kto z absolwentów może zostać przyjęty na staż?

Porady prawne

Mogą to być absolwenci szkół ponadpodstawowych, absolwenci szkół wyższych. Warunkiem jest, by w momencie rozpoczęcia stażu nie ukończyli 30 roku życia.

Na jakiej podstawie staż absolwencki może być odbywany?

Staż odbywany jest na podstawie pisemnej umowy stażu absolwenckiego, która powinna określać:

  • zawód lub stanowisko pracy, z którym stażysta ma być zaznajomiony,
  • tygodniowy wymiar czasu trwania stażu,
  • okres odbywania stażu,
  • wysokość odpłatności stażu.

Istnieje możliwość zawarcia umowy o staż nieodpłatny. W przypadku takiej umowy, może być ona rozwiązana w każdym czasie. Natomiast umowa stażu odpłatnego może być rowiązana z 7-dniowym pisemnym wypowiedzeniem.

Na jak długo można zawrzeć umowę o staż absolwencki?

Umowa na staż nie może być dłuższa niż 3 miesiące. Ewentualne przedłużenie takiej umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy pierwsza została zawarta na okres krótszy niż 3 miesiące. Łączny dozwolony okres związania taką umową wynosi 3 miesiące.

Jaką wysokość odpłatności stażu można przewidzieć w umowie stażu?

Umowa stażu absolwenckiego może przewidywać wysokośc odpłatności nie większą niż trzykrotność płacy minimalnej.

Do stażu absolwenckiego mają zastosowanie przepisy prawa praca w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, pozostałe nie znajdują tu zastosowania.

Jeżeli bezpośrednio po zakończeniu stażu stażysta zostanie zatrudniony przez osobę przyjmującą na staż, to okres tego stażu wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Ustawa regulująca odbywanie stażu absolwenckiego obowiązywać będzie 14 dni od momentu ogłoszenia do końca roku 2011.

Pamiętaj, że:

  • Pracodawca przyjmując absolwenta na staż otrzymuje świadczenie pracy, nie ponosząc przy tym kosztów wynagrodzenia za świadczoną przez absolwenta pracę.
  • Odbywanie stażów absolwenckich ma opierać się na zasadzie wyłącznie zgody zainteresowanych, bez ingerencji organów administracji i dodatkowego obciążenia finansów publicznych.
  • Staż nie jest obciążany obowiązkami wynikającymi z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
  • Umowa o staż absolwencki nie ma charakteru umowy o pracę i jest szczególnym typem umowy zawieranej pomiędzy absolwentem a osobą przyjmującą na staż.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika