Projekt zmian w prawie spółdzielczym
W Ministerstwie Sprawiedliwości znajduje się projekt zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Projekt zmian dotyczy odpowiedzialności członka zarządu oraz rady ndzorczej spółdzielni za wyrzadzoną przez nich spółdzielni szkodę.
Dotychczasowa regulacja prawa spółdzielczego także przewidywała odpowiedzialność tych osób za wyrządzoną spółdzielni szkodę. Przesłanką tej odpowiedzialności była wina członka zarządu lub rady nadzorczej. Jednakże osoby te odpowiadały za wyrządzoną swym zawinionym działaniem lub zaniedbaniem szkodę tak, jak pracownicy, tj. z ograniczeniem odpowiedzialności, przy czym ograniczenie to wynosiło w stosunku do członków rady lub zarządu nie zatrudnionych w spółdzielni kwotę trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w spółdzielni za ostatni kwartał.
Projektowane zmiany idą w kierunku rozszerzenia zakresu odpowiedzialności członków zarządu i rady nadzorczej spółdzielni za wyrządzoną zawinionym działaniem lub zaniechaniem. Projektuje się zniesienie ograniczenia odpowiedzialności tych osób poprzez zerwanie ze stosowaniem przepisów kodeksu pracy o odpowiedzialności pracowników za wyrządzone szkody. Zgodnie więc z propozycjami, odpowiedzialność członka zarządu lub rady nadzorczej spółdzielni będzie pełna, i oparta na zasadzie winy.
Projektowane zmiany wprowadzają do ustawy prawo spółdzielczy nowy rozdział, zawierający przepisy karne.
Zgodnie z propozycją penalizowane będzie zachowanie polegające na wyrzadzaniu szkód spółdzielni na etapie jej tworzenia. Zgodnie z proponowanym art. 267a, kto, biorąc udział w tworzeniu spółdzielni, działa na jej szkodę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie. Tej samej karze podlegać będzie także członek zarządu spółdzielni, członek rady nazorczej spółdzielni oraz likwidator spółdzielni, który działa na jej szkodę.
Sankcją karną objęte zostało zachowanie polegające na zaniechaniu przez osoby zobowiązane złożenia w odpowiednim, czasie wniosku o upadłość spółdzielni. W tym przypadku, osoba zobowiązana, która zaniecha swego obowiązku, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Zgodnie z proponowanym art. 267c, kto, będąc członkiem organu spółdzielni albo likwidatorem, wbrew przepisom ustawy:
- nie poddaje spółdzielni lustracji,
- nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym wyjaśnień lustratorowi, nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków lub nie przedkłada stosownych dokumentów,
- nie udostępnia członkom spółdzielni protokołu lustracji,
- nie zwołuje walnego zgromadzenia, zebrań przedstawicieli albo zebrań grup członkowskich poprzedzających zebrania przedstawicieli,
- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Sankcją karną objęte zostało także zachowanie członków organów spółdzielni a także jej likwidatora, polegające na ogłaszaniu dane nieprawdziwe albo przedstawianiu ich organom spółdzielni, władzom państwowym, członkom spółdzielni lub lustratorowi. Takie zachowanie zagrożone jest kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a jeżeli sprawca tego czynu działał nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?