Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych

Do laski marszałkowskiej wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Jakie regulacje obowiązują obecnie?

W 2002 roku zostały wprowadzone istotne zmiany w samym rozumieniu pojęcia „targowisko”. W tym czasie dokonano także wyłączeń z obciążania opłatą targową sprzedaży prowadzonej poza tymi miejscami. Obecnie ustalona i obowiązująca definicja pojęcia „targowisko” nie odpowiada już sytuacjom faktycznym, jakie one niosą. Tworzenie różnych form organizacyjnych sprzedaży w postaci np. giełd, centrów handlowych, a wreszcie zorganizowanych rynków hurtowych sprawia, iż prowadzona na nich sprzedaż nie mieści się już w tradycyjnym pojęciu targowiska. Jest to również wynik dostosowania polskiego handlu do standardów Unii Europejskiej, które wprowadza określone wymagania dla tego rodzaju działalności, zarówno w zakresie warunków technicznych, sanitarnych, epidemiologicznych, jak i podatkowych. Nadto należy wspomnieć i o tym, że realizowana od kilku lat strategia rozwoju rynków hurtowych w Polsce, jest świadectwem tego, że pojawiają się nowe formy prowadzenia działalności handlowej, która choć nie zawsze realizowana w ramach budynków lub ich części nie opiera się już także na sprzedaży na tradycyjnych targowiskach o niskim standardzie i ubogim zapleczu (prowadzonych przez samorządy lokalne). Biorąc powyższe pod uwagę projektodawcy twierdzą, iż celowym jest wprowadzenie do ustawy normującej sposób ustalania i poboru opłaty targowej definicji pojęcia rynku hurtowego jako miejsca zapewniającego możliwość prowadzenia hurtowej dystrybucji żywności poprzez udostępnienie infrastruktury technicznej umożliwiającej obrót, składowanie, przechowywanie, przetwarzanie, kompletację, konfekcjonowanie, sortowanie produktów spożywczych w warunkach spełniających wymagania prawa w obrocie żywnością i wyłącznie z opodatkowania sprzedaży dokonywanej na nim, jako nie mieszczącej się w dotychczasowym pojęciu handlu prowadzonym na targowisku.

Porady prawne

Co zmieni projekt?

Według projektodawców proponowane przepisy przyczynią się do uregulowania nowej formy prowadzenia działalności gospodarczej w postaci rynku hurtowego. Wprowadzenie definicji tego pojęcia jest wynikiem powstawania nowych form prowadzenia działalności gospodarczej nie mieszczących się już w tradycyjnych pojęciach sprzedaży dokonywanej na targowisku. Zachodzi ponadto potrzeba wyłączenia z opodatkowania sprzedaży dokonywanej na rynku hurtowym, jako nie odpowiadającej pojęciu sprzedaży prowadzonej na targowisku.

Przepisy wprowadzające pojęcie rynku hurtowego miałyby zachęcić do tworzenia tego rodzaju podmiotów gospodarczych, które umożliwią prowadzenie hurtowej dystrybucji żywności w warunkach spełniających wymagania prawa w obrocie żywnością. Będą one również istotnym ułatwienie w prowadzonej działalności dla już działających tego rodzaju podmiotów.

Co to jest rynek hurtowy?

Projekt postanawia, iż rynek hurtowy to podmiot gospodarczy zapewniający możliwość prowadzenia hurtowej dystrybucji żywności poprzez udostępnienie infrastruktury technicznej umożliwiającej obrót, składowanie, przechowywanie, przetwarzanie, kompletację, konfekcjonowanie, sortowanie produktów spożywczych w warunkach spełniających wymagania prawa w obrocie żywnością.

Przy tym projekt postanawia, iż opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach, częściach budynków i na rynkach hurtowych, z wyjątkiem targowisk prowadzonych przez samorządy lokalne oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw.

Projektowana ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druk 4209).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika