Projekt zmian w ustawie o wykonywaniu manadatu posła i senatora
Do Sejmu przesłana została ustawa nowelizująca ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Ustawa ta, przyjęta przez Sejm 26 czerwca przewiduje duże zmiany w zakresie immunitetu parlamentarnego. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, analiza proponowanych zmian wydaje się wielce interesująca.
Zgodnie z propozycją, immunitet parlamentarny zostałby rozszerzony także na działania wynikające z wykonywania mandatu, które naruszają dobra osobiste osób trzecich. Obecnie, immunitet nie chroni parlamentarzystów za naruszenie dóbr osobistych innych osób.

Zgodnie z objęciem immunitetem także odpowiedzialności cywilnej, pociągnięcie parlamentarzysty do takiej odpowiedzialności tylko za zgodą Sejmu lub Senatu. Jeżeli Sejm lub Senat udzielą zgody na pozbawienie parlamentarzysty mandatu, postępowanie musi dotyczyć czynu objętego wnioskiem skierowanym do Marszałka odpowiedniej izby, w którym prokuratura domaga się uchylenia mandatu. Prowadzenie postępowania
Ochrona parlamentarzysty rozciąga się na cały okres sprawowania mandatu, od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu. W tym okresie parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Ochrona dotyczy nie tylko czynów popełnionych w okresie sprawowania mandatu, lecz także przed ogłoszeniem wyników wyborów. Nowością jest wyjątek od tej zasady. Zgodnie z nim, ochrona nie dotyczy parlamentarzysty, wobec którego wszczęto postępowanie karne przed ogłoszeniem wyników wyborów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?