Projektowana zmiana w ustawie o IPN
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Opracowany przez IPN katalog funkcjonariuszy, tajnych współpracowników i kandydatów na tajnych współpracowników nie zawiera innych danych identyfikujących wymienioną w nim osobą poza imieniem i nazwiskiem. Prowadzi to do powszechnej niepewności i naraża wielu obywateli nie mających w przeszłości kontaktu z organami bezpieczeństwa państwa na wynikające z nieporozumienia podejrzenia.
Szybkie uzyskanie informacji o występowaniu własnego nazwiska w katalogu umożliwi podjęcie decyzji o wystąpieniu do Instytutu z pytaniem posiadanie statusu pokrzywdzonego. Proponowana nowelizacja ustawy pozwoli osobom dotkniętym konsekwencjami nieporozumienia na jednoznaczne wyjaśnienie sytuacji.
Co proponuje projekt?
Projekt postanawia, iż Prezes Instytutu Pamięci Narodowej na wniosek informuje w ciągu 14 dni w formie zaświadczenia, czy imię i nazwisko wnioskodawcy znajduje się w katalogu funkcjonariuszy, tajnych współpracowników, kandydatów na tajnych współpracowników oraz innych osób sporządzonym na podstawie stanowiska Kolegium IPN z 29 października 2003 r.
Zaświadczenie to nie określałoby statusu wnioskodawcy w rozumieniu ustawy, ale na wniosek wnioskodawcy jego treść mogłaby być opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Instytutu Pamięci.
Źródło:
-
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (druk 3757).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?