Projektowane zmiany w sprawie domów pomocy społecznej

Na stronach Ministerstwa polityki Społecznej znajduje się projekt rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej, które miałoby zastąpić poprzednią regulację z roku 2000.

Czego dotyczy projektowane rozporządzenie?

Projekt rozporządzenia określa sposób funkcjonowania określonych typów domów pomocy społecznej, obowiązujący standard podstawowych usług świadczonych przez domy, rodzaje dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na prowadzenie domu, wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie domu, a także tryb kierowania i przyjmowania osób ubiegających się o przyjęcie do domu.

Co konkretnie postanawia projektowane rozporządzenie?

W projekcie rozporządzenia przyjęto, iż organizacja domu opiera się na zasadzie indywidualnego zaspakajania potrzeb mieszkańców, polegającej na przestrzeganiu podstawowych wartości: godności, intymności, prawa dokonywania wyboru, poczucia bezpieczeństwa. Z uwagi na powyższe dom pomocy społecznej zobowiązany jest prowadzić indywidualne plany wsparcia dla każdego mieszkańca, opracowywane przy jego udziale przez pracowników pierwszego kontaktu, którzy są pracownikami zespołu terapeutyczno-opiekuńczego.

Porady prawne

Czemu ma służyć określenie poziomu usług świadczonych przez domy opieki społecznej?

Jednym z podstawowych celów określenia poziomu usług jest racjonalizacja wykorzystania środków publicznych przeznaczonych na zorganizowanie wsparcia dla osób, "które w razie niemożności zapewnienia usług opiekuńczych przez rodzinę i gminę a wymagających całodobowej opieki mogą ubiegać się o skierowanie do domu pomocy społecznej" oraz poprawa jakości usług oferowanych przez domy pomocy społecznej, a także rozszerzenie zakresu tych usług dla osób niepełnosprawnych, uspołecznienie i upodmiotowienie dostępu do rozdziału środków dla różnych podmiotów organizujących wsparcie całodobowe dla osób niepełnosprawnych doprowadzając do stworzenia rynku miejsc w domach pomocy społecznej oferującego usługi na wyższym poziomie przy niższym poziomie kosztów, a przede wszystkim wyrównanie poziomu usług w domach pomocy społecznej na terenie całego kraju.

Co będzie podstawą skierowania do domu opieki?

Według projektowanego rozporządzenia do domu pomocy społecznej kieruje się na podstawie:

  1. pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania; za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego wniosek może zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna, a także powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej,

  2. wywiadu środowiskowego (rodzinnego) przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę,

  3. decyzji o przyznaniu zasiłku stałego lub renty socjalnej; do decyzji dołącza się zgodę osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego na ponoszenie opłaty za pobyt w domu oraz zgodę na potrącanie opłaty przez ośrodek pomocy społecznej z zasiłku stałego, w przypadku skierowania do domu ponadgminnego,

  4. decyzji organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość renty lub emerytury; do decyzji załącza się zgodę osoby ubiegającej się na ponoszenie opłaty oraz na jej potrącanie przez właściwy organ emerytalno-rentowy ze świadczenia emerytalnego lub rentowego, zgodnie z odrębnymi przepisami,

  5. oświadczenia o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, rodziny zobowiązanej do ponoszenia opłaty, dochodu dziecka, w przypadku gdy opłatę ponosić będzie opiekun prawny,

  6. zaświadczenia, o którym mowa w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Źródło:

  • Projekt Rozporządzenia Ministra  Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej na stronach Ministerstwa Polityki Społecznej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej Olszewski 2012-09-21 08:52:11

    Nowelizacja Ustawy bez opinii praktyków doprowadzi do tego, że w dps-ach przebywać będą sami bezdomni. Już teraz w niektórych W-skich domach stanowią blisko 30-40%. Co należy zrobić żeby ograniczyć wydatki budżetu w zakresie pomocy społecznej? My wiemy - Ministerstwo nie, kazda kolejna nowelizacja praktycznie nic nie zmienia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika