Projekty obywatelskie na specjalnych prawach

Projekty ustaw wnoszone do Sejmu przez obywateli będą miały specjalne prawa

Do laski marszałkowskiej wpłynął senacki projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

Chodzi o to, aby obywatelskie uprawnienia konstytucyjne były rzeczywiste – mówi senator Piotr Zientarski, zastępca przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Dziś przepisy mówią, że jeżeli inicjatywa obywatelska nie przeszła podczas kadencji Sejmu pełniej ścieżki legislacyjnej, przechodzi na następną bez konieczności ponownego zbierania 100 tys. podpisów. Na tym jednak kończy się jej specjalne traktowanie.

Porady prawne

(...)Projekt nowelizacji reguluje też terminy prac nad inicjatywami obywatelskimi. Dotychczas określony był tylko jeden termin. Pierwsze czytanie musiało się odbyć w ciągu trzech miesięcy od wpłynięcia projektu ustawy do laski marszałkowskiej. Nie został natomiast określony czas, w którym Sejm powinien poddać go pod głosowanie.

– Efekty są takie, że żadna inicjatywa obywateli nie została dotąd uchwalona. Jest to jawne lekceważenie ich konstytucyjnych uprawnień –tłumaczy senator Zientarski. 

Rzeczpospolita 10.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika