Prokuratoria Generalna zastąpi państwo przed sądem
Wniosek o przejęcie zastępstwa przez Prokuratorię Generalną w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym musi zawierać informacje o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy oraz uzasadnienie przejęcia zastępstwa procesowego.
Prokuratoria Generalna otrzymała szersze uprawnienia w zakresie zastępowania państwa przed sądami. Umożliwia to wchodzące dzisiaj w życie rozporządzenie w sprawie zakresu i trybu współdziałania Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z właściwymi podmiotami przy wykonywaniu zastępstwa procesowego.
Według nowych przepisów podmioty posiadające informacje o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy - w szczególności o występujących w sprawie terminach procesowych - muszą je niezwłocznie przekazać Prokuratorii Generalnej. Przekazanie informacji następuje z własnej inicjatywy podmiotu, lecz Prokuratoria może również o nie poprosić, przedstawiając wniosek w tej sprawie.
Prezes Prokuratorii Generalnej albo dyrektor oddziału Prokuratorii Generalnej ma obowiązek powiadomienia podmiotu o przejęciu zastępstwa procesowego Skarbu Państwa. Po tym zawiadomieniu podmiot przekazuje do odpowiedniej jednostki organizacyjnej całość materiałów zgromadzonych w sprawie - czytamy w rozporządzeniu. Po zakończeniu wykonywania zastępstwa materiały - z wyjątkiem kopii i odpisów - zostaną zwrócone.
We wniosku o przejęcie zastępstwa procesowego Skarbu Państwa przez Prokuratorię Generalną powinny się znaleźć informacje o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy. Wniosek wskazywać musi także okoliczności przemawiające za tym, że ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa wymaga przejęcia zastępstwa oraz stanowisko podmiotu współdziałającego w sprawie wraz z uzasadnieniem.
Jeżeli podmiot poprosi Prokuratorię Generalną o wydanie opinii prawnej, to we wniosku muszą zostać określenie zagadnienia, które są przedmiotem opinii, ze wskazaniem kwestii budzących wątpliwości. Ponadto do wniosku dołączyć należy informacje i dokumenty istotne dla sprawy - w szczególności opinie prawne, opinie biegłych i innych specjalistów oraz orzeczenia, decyzje i stanowiska wydane lub podjęte wcześniej w sprawie lub ze sprawą związane. Podmiot współdziałający może uzupełnić wniosek także o swoje stanowisko w sprawie - wynika z rozporządzenia.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?