Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD - od A do G 

Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za prąd. 

Nowa skala efektywności energetycznej od A do G dla sprzętów AGD, która powinna zachęcić również producentów do innowacji i inwestycji w nowe rozwiązania, została przyjęta 535 głosami za, przy 46 głosach przeciw i 79 wstrzymujących się do głosu. 

Konsumentom łatwiej będzie wybierać produkty energooszczędne, co powinno doprowadzić niższego poboru energii i niższych rachunków za prąd.

Porady prawne

Kiedy będą nowe oznaczenia?

Nowe oznakowania oraz nowa skala efektywności energetycznej bez A+/A++/A+++, powinny być dostępne dla klientów w sklepach najwcześniej pod koniec 2019 roku. W celu dostosowania się do ulepszeń w dziedzinie efektywności energetycznej, wszelkie zmiany klasyfikacji oznaczeń mogą być wprowadzane, kiedy 30% sprzętów osiągnie nową, wyższą klasę efektywności A lubi kiedy 50% sprzętów osiągnie dwie najwyższe klasy A i B. 

Drukowane etykiety będą umieszczane na produktach, ale wprowadzone zostaną ogólnie dostępne wersje etykiet oraz informacje o produkcie on-line. W przypadku zmian, które będą miały wpływ na efektywność energetyczna produktu producent powinien poinformować konsumentów, stwierdzono w tekście. 

Reklamy lub materiały promocyjne produktów również powinny zawierać informacje o klasie efektywności energetycznej według skali dostępnej na etykiecie, ponadto odbędą się kampanie informacyjne dla konsumentów, w celu zwrócenia uwagi na nowe oznakowania. 

Komisja Europejska ma stworzyć bazę produktów, łącznie z częścią techniczną, która ma pomóc w monitorowaniu dostosowania produktów oraz portal dla konsumentów, dostarczający dodatkowych informacji.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Etykiety energetyczne - jak je czytać?

Etykiety energetyczne - jak je czytać?

Etykiety energetyczne informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to dokonać konsumentowi najlepszego wyboru. Informacje umieszczone na etykietach pozwalają na obliczenie np. ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna (...)

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

  Co to jest majątek wspólny małżonków? Przez zawarcie małżeństwa między małżonkami powstaje majątkowy ustrój wspólności ustawowej. W myśl zasad rządzących tym ustrojem, w zakresie stosunków majątkowych istnieją trzy odrębne majątki: majątek żony, majątek męża oraz majątek wspólny małżonków. W skład każdego z majątków (...)

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie musiał wymienić go na nowy. Nowe produkty nie są trwałe Nierzadko zdarza się, że zakupione przez nas urządzenia gospodarstwa domowego ulegają zepsuciu, i to w niedługim czasie (...)

Wkrótce nowe etykiety energetyczne i prawo do naprawy

Wkrótce nowe etykiety energetyczne i prawo do naprawy

Ważne zmiany od marca 2021 roku Jak głośna będzie lodówka? Ile wody zużyje pralka? Te informacje znajdziesz na nowych etykietach energetycznych zamieszczanych na sprzęcie AGD i RTV. Od marca 2021 r. ulegają one zmianom - pojawią się nowe piktogramy, kody QR, znikną plusy, a sprzęt będzie oznaczany literami od A do G. Dzięki nowemu „prawu do naprawy” ograniczy (...)

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?

Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. ##baner## ZAŁATW ONLINE Zrealizuj (...)

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład tego majątku wchodzi. To przedmiot częstych sporów między małżonkami, którzy często (...)

Obowiązki związane z urządzeniami zawierającymi fluorowane gazy cieplarniane

Obowiązki związane z urządzeniami zawierającymi fluorowane gazy cieplarniane

Czego dotyczy nowelizacja? Nowelizacja ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych wynika z potrzeby dostosowania krajowych przepisów dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych do przepisów Unii Europejskiej w tym zakresie. Celem ustawy jest dostosowanie regulacji krajowych do zmienionych i obowiązujących (...)

Kurier przesyłek okazał się złodziejem

Kurier przesyłek okazał się złodziejem

Na straty w wysokości ponad 6 tys. złotych naraził swojego pracodawcę i klientów nieuczciwy 22-latek. Karol M., zatrudniony w firmie kurierskiej, zamiast dostarczać przesyłki, kradł ich zawartość. Wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez kryminalnych z Ochoty, gdy pakował do swojego auta skradziony sprzęt AGD. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.Do kryminalnych z Ochoty dotarły sygnały, (...)

Gdzie oddać stary sprzęt elektryczny?

Gdzie oddać stary sprzęt elektryczny?

Zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. suszarek do włosów czy tabletów, nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Co więc zrobić z takim sprzętem? Możesz oddać go w sklepie. Przy zakupie nowego urządzenia przedsiębiorca musi bezpłatnie przyjąć od ciebie stary sprzęt takiego samego rodzaju. ##baner## Przykład: Gdy kupujesz w sklepie (...)

Obowiązkowa dwuletnia gwarancja

Obowiązkowa dwuletnia gwarancja

Teraz, gdy konsument kupuje sprzęt AGD, RTV albo jakieś usługi, producent albo jego przedstawiciel w Polsce czy importer nie ma obowiązku udzielać na nie gwarancji jakości.(...)Mirosława Nykiel, która pracuje nad zmianami w przepisach o sprzedaży konsumenckiej i w kodeksie cywilnym, proponuje, aby dla sprzedaży konsumenckiej trzeba było zawsze udzielać gwarancji jakości. Nie mogłaby (...)

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena efektywności energetycznej to ocena zbioru właściwości budynku mających wpływ na zużycie przez (...)

Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej

Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej

Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą funkcjonowania jednolitego rynku towarów jest swoboda przepływu towarów. Jest ona jedną (...)

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowaliśmy ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów UOKiK oraz IH. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań (...)

Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.

Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.

Poznaj wybrane aspekty wymogów ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla kotłów na paliwo stałe, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.  Czym jest kocioł? „Kocioł na paliwo stałe” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła na paliwo stałe, dostarczające ciepło do wodnego systemu centralnego ogrzewania (...)

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Rekomendacje Prezesa UOKiK Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? Przeczytaj tezy z rekomendacji Prezesa UOKiK. Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w (...)

Kiedy nie można uzyskać praw ochronnych na znak towarowy?

Kiedy nie można uzyskać praw ochronnych na znak towarowy?

    Jakie oznaczenia nie mogą uzyskać prawa ochronnego? Przede wszystkim, prawo ochronne nie przysługuje oznaczeniom, które nie mogą być traktowane jak znaki towarowe w rozumieniu tej ustawy. Zgodnie z at. 120 ust.1 ustawy Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie (...)

Podszywanie się pod innego przedsiębiorcę zabronione!

Podszywanie się pod innego przedsiębiorcę zabronione!

  Obowiązek odpowiedniego oznaczania przedsiębiorstwa Zgodnie z art. 20 ustawy o Swobodzie działalności gospodarczej Przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany do zamieszczenia na towarze, jego opakowaniu, etykiecie lub instrukcji lub do dostarczenia w inny, zwyczajowo przyjęty sposób, pisemnych informacji w języku (...)

Influencer marketing a oznaczanie reklam

Influencer marketing a oznaczanie reklam

Influencerze! Każdą sytuację rozpatruj indywidualnie: pamiętaj o przepisach, korzystaj z rekomendacji UOKiK, przyjrzyj się swojej działalności i publikowanym materiałom. Uczciwie i zdroworozsądkowo oceń, co jest reklamą. UOKiK opublikował odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące rekomendacji Prezesa UOKiK dla branży influencer marketingu, z kolejnymi praktycznymi przykładami. (...)

Uregulowana rejestracja i ochrona regionalnych i tradycyjnych nazw produktów rolnych i artykułów spożywczych

Uregulowana rejestracja i ochrona regionalnych i tradycyjnych nazw produktów rolnych i artykułów spożywczych

17 lutego 2005 r., czyli 30 dni od dnia ogłoszenia weszła w życie ustawa o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Do tej pory kwestie  dotyczące  oznaczeń  geograficznych,  nazw  pochodzenia  i  świadectw szczególnego  charakteru w prawie polskim były uregulowane w takich aktach (...)

Co musi się znaleźć na etykiecie?

Co musi się znaleźć na etykiecie?

Zanim produkt trafi do obrotu, musi spełnić określone wymagania. Dotyczy to również informacji na jego opakowaniu. Dowiedz się, jakie informacje powinna zawierać etykieta na towarze. Odpowiednie oznaczenie towarów wprowadzanych do obrotu To, jakie informacje powinny być zamieszczone na opakowaniu, zależy od kategorii danego produktu. Co do zasady przedsiębiorca, który (...)

Podrobione środki ochrony roślin - to się nie opłaca

Podrobione środki ochrony roślin - to się nie opłaca

Szukasz tanich oprysków na aukcjach internetowych? Kupujesz środki ochrony roślin z bagażnika lub na straganie? A może skorzystałeś z usług pośrednika, który dostarczył pestycydy z zagranicy do domu? Dowiedz się, kiedy łamiesz prawo, a kiedy postępujesz zgodnie z nim. Rolniku pamiętaj: kupując podróbki tracisz wiele razy Przełom roku to dla rolników czas planowania (...)

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię. ##baner## Co zawiera (...)

Jakie masz prawa w przypadku doręczenia uszkodzonej przesyłki? - opinia prawna

Jakie masz prawa w przypadku doręczenia uszkodzonej przesyłki? - opinia prawna

Stan faktyczny:Zakupiłam przez internet towar - porcelanę. Po otworzeniu przesyłki okazało się towar znajdujący się w paczce jest zniszczony - potłuczona porcelana . Towar był zapakowany w zwykły karton bez odpowiednich zabezpieczeń, porcelana była jedynie owinięta gazetami, a na kopercie nie widniał żaden napis informujący, że przesyłka zawiera porcelanę. Nie mogłam otworzyć (...)

Należyta staranność w VAT

Należyta staranność w VAT

Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Została przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach (...)

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

 Stan faktyczny Przywieziono mi towar, przedstawiono fakturę, sprawdziłem towar, podpisałem, "że towar sprawdziłem”, ale nie, że odbieram fakturę czy że towar otrzymałem, kierowca zabrał papier i zamiast wyładować towar odjechał. Zostałem z fakturą (zawierającą błędny NIP), za którą jego zwierzchnicy chcą pieniędzy. Kiedy faktura VAT nie jest dla mnie (...)

Zgodność towaru z umową

Zgodność towaru z umową

    Kto odpowiada za niezgodność towaru z umową?   Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. Zasady tej odpowiedzialności reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej implementująca do polskiego prawa unijną dyrektywę o niektórych aspektach sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z nią gwarancji. Dyrektywa zastąpiła (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Egzekucja w siedzibie spółki - lokalu mieszkalnym

Egzekucja w siedzibie spółki - lokalu mieszkalnym

Jeżeli adres siedziby spółki jest równocześnie adresem zamieszkania osoby fizycznej (np. prezesa lub osób trzecich, nie związanych ze spółką), czy egzekucji komorniczej podlegają wszelkie przedmioty (...)

Przedmioty urządzenia domowego-egzekucja

Przedmioty urządzenia domowego-egzekucja

Jakie przedmioty wchodzą w zakres "przedmiotów urządzenia domowego"? Czy można tu zaliczyć pralkę automatyczną i lodówkę w sytuacji, gdy w domu jest dwójka małych dzieci? Z treści pytania wnioskujemy, (...)

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

Małżeństwo od zawarcia ślubu posiada wspólność majątkową. Jednak po kilku latach małżeństwa wystąpiły pewne okoliczności, gdzie oboje małżonków chce rozdzielności majątkowej. Oczywiście (...)

Rozdzielność majątkowa a własność nabytych rzeczy

Rozdzielność majątkowa a własność nabytych rzeczy

W lutym 2004 aktem notarialnym ustanowiliśmy rozdzielność majątkową bez podziału majątku. Dom i pozostałe nieruchomości nadal stanowiły wspólną własność. W 2009 aktem notarialnym przeprowadziliśmy (...)

Wynajem mieszkań

Wynajem mieszkań

Małżeństwo posiada 2 mieszkania kupione wspólnie i 1 mieszkanie kupione przez żonę. Wszystkie 3 chce wynająć i z tego tytułu uzyskiwać przychody. Czy mogą wszystkie 3 mieszkania wynajmować (...)

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Jestem właścicielem dwóch mieszkań. Zastanawiam się nad ich wynajmem. Istnieją dwa sposoby rozliczenia się z podatku od wynajmu: ryczałtowy (dwa progi podatkowe) oraz na zasadach ogólnych, doliczając (...)

Darowizna nieruchomości a małżeństwo

Darowizna nieruchomości a małżeństwo

Chciałbym przekazać w formie darowizny działkę swojemu bratu, który ma jest ożeniony. Czy przekazując działkę bratu bratowa będzie do niej miała prawa własności? Przeniesienie na brata w formie (...)

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Chcę wynajmować mieszkanie jako osoba fizyczna dla firmy. Co mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, rozliczając się na zasadach ogólnych? Odsetki od kredytu, wyposażenie, remont budynku, (...)

Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

W roku 2005 r. zakupiłem wraz obecną żoną mieszkanie na rynku wtórnym za kwotę 150000 zł, z wkładem własnym 30000 zł oraz kredytem w wysokości 120000 zł. W 2006 r. zawarliśmy związek małżeński, (...)

Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

Zakupiłem ekspres do kawy jako osoba fizyczna. Ekspres popsuł mi się po 2 latach i 3 miesiącach. Popsuł się cały podzespół elektroniczny. Gwarancja była na 2 lata. W czasie gwarancji sprzęt (...)

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

Po złożeniu reklamacji na źle działający sprzęt AGD otrzymałem odpowiedź, że reklamację odrzuca się, ponieważ sprzęt działał prawidłowo w momencie zakupu. Od momentu zakupu minęło 8 miesięcy. (...)

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Klient (przedsiębiorca) zakupił u nas sprzęt AGD. Podczas odbioru nie zgłosił żadnych usterek/uszkodzenia towaru. Dopiero po paru dniach dostaliśmy telefon od owego klienta, który stwierdził że (...)

Zastrzeżenie nazwy firmy

Zastrzeżenie nazwy firmy

Przedsiębiorca zgłaszając działalność gospodarczą wpisuje we wniosku o dokonanie wpisu do ewidencji nazwę firmy pod którą będzie działał plus swoje imię i nazwisko. W jaki sposób można (...)

Prawa ochronne na znak towarowy

Prawa ochronne na znak towarowy

Zamierzam dokonać zgłoszenia do Urzędu Patentowego o uzyskanie znaku towarowego dla domeny internetowej (firma.com.pl). Nazwa domeny jest zgodna z nazwą mojej firmy. Czy wcześniej muszę podpisać (...)

Skutki wadliwej (nieistniejącej) decyzji GIS

Skutki wadliwej (nieistniejącej) decyzji GIS

Ostatnio przez media przetoczyła się fala relacji na temat wojny rządu z dopalaczami. Sklepy według relacji były plombowane na podstawie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, który wycofał (...)

Weksel niezupełny (in blanco)

Weksel niezupełny (in blanco)

Czy posiadając weksel in blanco i wypisując go weksel ten przestaje być in blanco? Czym różni się weksel in blanco od weksla wypisanego? Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, który nie (...)

Ochrona i podobieństwo firmy przedsiębiorcy

Ochrona i podobieństwo firmy przedsiębiorcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą pod określoną nazwą. Wiem, że na rynku polskim działa firma o tej samej nazwie i jej działalność, w pewnym zakresie dokładnie pokrywa się z zakresem (...)

VAT przy transakcji łańcuchowej

VAT przy transakcji łańcuchowej

Nasza firma zakupiła rosyjskie towary z Niemiec. Firma Niemiecka wystawiła fakturę na nas, a towar na zlecenie firmy niemieckiej został wysłany transportem bezpośrednio z Rosji do naszej firmy w (...)

VAT na towary z Chin

VAT na towary z Chin

Nasza firma kupiła towar od firmy z Danii. Firma duńska najpierw kupiła ten towar z Chin. Całość nabycia rozliczyliśmy jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Teraz część tego towaru my (...)

Zwrot towaru

Zwrot towaru

Czy istnieje termin ustawowy, w ramach którego możliwy jest zwrot towaru? Kontrahent odebrał towar we wrześniu 2004 r. i do tej pory nie uregulował należności. Teraz stwierdził natomiast, że dokona (...)

Naliczanie VAT za usługi pośrednictwa

Naliczanie VAT za usługi pośrednictwa

Prowadzę działalność gospodarczą - sprzedaż importowanej z Wlk. Brytanii odzieży dziecięcej. Rozpoczynam obsługę klientów hurtowych w Polsce. Na zlecenie polskiej firmy chciałabym świadczyć (...)

Odstąpienie od ugody

Odstąpienie od ugody

1. Firma A zawarła z firmą B pozasądowa ugodę, w wyniku której firma A zobowiązuje się, że zapłaci firmie B określoną kwotę w określonym terminie, za dostarczony towar. 2. Firmy ustalają, (...)

FORUM PRAWNE

Odzyskanie rzeczy prywatnych

Odzyskanie rzeczy prywatnych Witam, mam pytanie. Mój znajomy był z kobietą, która z dnia na dzień go zostawiła ze wszystkim. Po jakimś czasie napisała do niego, że weźmie go do sądu jeżeli (...)

Nieuczciwy fachowiec-naprawa pralki

Nieuczciwy fachowiec-naprawa pralki Fachowiec najpierw wymienił nie to, co trzeba- rachunek na 110zł, pralka chodziła raz tylko przy nim, wezwany ponownie stwierdził, ze to jednak programator a nie (...)

Podział dorobku małżeńskiego - Co mogę zrobić?

Podział dorobku małżeńskiego - Co mogę zrobić? Pół roku temu wyprowadziłam się zabierając ze sobą jedynie drobne rzeczy typu odkurzacz i mikser. Obecnie jestem świeżo po rozwodzie. Nie jestem (...)

Komornik-prosze o informacje.

Komornik-prosze o informacje. Bardzo prosze o informacje,co z domu moze zajac komornik?Czy takie przedmioty jak pralka automatyczna,lodowka,komputer dziecka moga byc zajete? Roman (roman25) Wpadł do mnie (...)

Rzeczy prywatne(telefon) wyposarzenie domu(telewizor, komputer, pralka, lodówka itp)

Rzeczy prywatne(telefon) wyposarzenie domu(telewizor, komputer, pralka, lodówka itp) Na początku dodam że nie wiem czy właściwy dział. Mam taką sytuacje, że ojciec chce nam zabrać telefon(jest (...)

Kradzież lodówki z depozytu z Domu Studenckiego

Kradzież lodówki z depozytu z Domu Studenckiego Mam prośbę, czy ktoś mi może doradzić co mam zrobić w tej sytuacji? Oczywiście podjąłem na własną rękę poszukiwania, ale nie przyniosły one (...)

Monopol pozwolenie i lodówka

Monopol pozwolenie i lodówka Witam w maju 2011 na posesji sąsiada ( dość scisla zabudowa - waskie place) został otwarty sklep spożywczy. Zaraz na poczatku wakacji wystawili sobie lodówkę wolnostojąca (...)

dobrowolne poddanie sie karze

dobrowolne poddanie sie karze Co to takiego? W jakich sytuacjach jest to mozliwe? czesc:)...dobrowolne poddanie sie karze to zgoda na kare zaproponowana przez prokuratora po przesluchaniu.sprawa trafia (...)

PZU wzywa do zapłaty za szkode w mieszkaniu!!!

PZU wzywa do zapłaty za szkode w mieszkaniu!!! W wyniku awarii prądu podczas mojej nieobecności w domu rozmroziła mi sie lodówka, powodując zacieki na ścianie u sąsiadów mieszkajacych poniżej. (...)

Sprzęt AGD będzie droższy o 10 procent !!! - podwyżka VAT 2011

Sprzęt AGD będzie droższy o 10 procent !!! - podwyżka VAT 2011 Podniesienie VAT na większość produktów o jeden procent nie odnosi się do sprzętu AGD! Producenci AGD zapowiadają, że ich towary (...)

moja własność z domu byłej

moja własność z domu byłej Byłem w związku z dziewczyną przez 4lata po 2 latach się przeprowadziłem do jej mieszkania żyliśmy wspólnie razem z naszą małą córką nie byliśmy w związku (...)

Stwierdzenie własności

Stwierdzenie własności Mieszkam z moim partnerem w jego mieszkaniu, które dopiero urządzamy. Ostatnio kupiliśmy sprzęt AGD i dowód sprzedaży został wystawiony na mojego partnera, natomiast ja (...)

szybka pożyczka przez internet-czy to jest bezpieczne??

szybka pożyczka przez internet-czy to jest bezpieczne?? Piszę do Was, ponieważ potrzebuje w najbliższym czasie wziąć pożyczkę na sprzęt AGD, ok. 4 tys. Interesuje mnie szybka pożyczka np. przez (...)

Utrata firmowych pieniędzy

Utrata firmowych pieniędzy Witam, mam pytanie odnośnie utraty firmowych pieniędzy. Pracuje w transporcie gdzie rozwoże sprzęt AGD i pobieram gotówkę od klientów. Czasami jest jej bardzo dużo, (...)

biały certyfikat

biały certyfikat Witam, chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat białych certyfikatów, czy i w jaki sposób pozwolą one zyskać na oszczędzaniu energi elektrycznej? Ustawa o efektywności (...)

czy jest obowiązek oznaczenia siedziby spółki?

czy jest obowiązek oznaczenia siedziby spółki? czy jest obowiązek oznaczenia siedziby spółki?

Użycie wyrazów w nazwie firmy

Użycie wyrazów w nazwie firmy Witam serdecznie! Mam problem z określeniem nazwy zakładanej firmy. Chcę użyć słów Miejski Ośrodek, w nazwie firmy, lecz nie wiem czy z punktu prawnego jest to (...)

Witam, Czy producent z terenu Unii Europejskiej produkujący wyrób medyczny, może wprawadzić do

Witam, Czy producent z terenu Unii Europejskiej produkujący wyrób medyczny, może wprawadzić do Witam, Czy producent z terenu Unii Europejskiej produkujący wyrób medyczny, może wprawadzić do obrotu, (...)

odwołanie od decyzji

odwołanie od decyzji Czy można wnieść odwołanie od decyzji której nie odebrałem od gońca z Urzędu Gminy. Na awizo są oznaczenia decyzji i wiem , że do są decyzje odmowen. A kiedy minął (...)

wpis w KW czy założenie nowego KW?

wpis w KW czy założenie nowego KW? Witam, mam problem z wnioskiem o KW. Posiadam księgę wieczystą w której wpisane są grunty rolne. Obecnie chce założyć księgę dla działki na której stoi (...)

Porady prawne