Przebieg postępowania kontrolnego w 2003 r.
Postępowanie prowadzi jeden organ skarbowy, decyzję wydaje drugi, a kontroluje go trzeci - taka sytuacja była zgodna z prawem, choć podatnicy do dziś jej nie rozumieją
(...)Przyczyną nadpłaty było podwyższenie przez spółkę stawek amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych aportem od Polskich Kolei Państwowych. PKP Cargo użytkował je ponad 6 miesięcy. Władze skarbowe uznały taką korektę za niedopuszczalną, gdyż nie miała potwierdzenia w księgach rachunkowych.
(...)NSA zgodził się z władzami skarbowymi i uchylił wyrok WSA. Przyznał, że od 1 stycznia do 31 sierpnia 2003 r. obowiązywał specyficzny stan prawny. Do postępowania kontrolnego zastosowanie miały przepisy ordynacji regulujące, co do zasady, postępowanie podatkowe.
Organy prawidłowo przeprowadziły więc kontrolę zakończoną tzw. wynikiem i postępowanie podatkowe, po którym wydano decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w CIT - wyjaśniła sędzia NSA Edyta Anyżewska (sygn. II FSK 424/05).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?