Przedawnienie roszczenia poręczyciela
Zgodnie z kodeksem cywilnym, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Poręczyciel, który wykona swe zobowiązanie, na podstawie art. 518 kodeksu cywilnego, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty i przysługuje mu względem niesolidnego dłużnika głównego roszczenie zwrotne. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 lipca 2003r., w odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Łodzi określił w jakim terminie ulega przdawnieniu roszczenie poręczyciela w stosunku do dłużnika głównego. Zgodnie z uchwałą SN:
Roszczenie nabyte przez poręczyciela na podstawie przepisu art. 518 § 1 pkt 1 k.c. przedawnia się w terminie przewidzianym dla przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika głównego.

W uchwale tej Sąd Najwyższy odniósł się także do możliwości przerwania biegu przedawnienia roszczenia w przypadku prowadzenia niedopuszczalnej egzekucji administracyjnej:
Dochodzenie przez Skarb Państwa roszczenia cywilnoprawnego w drodze niedopuszczalnej egzekucji administracyjnej nie przerywa biegu przedawnienia tego roszczenia.
Uchwała SN z dnia 17 lipca 2003r., sygn. III CZP 43/03, źródło: biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?