Przedsiębiorca bez zasiłku z urzędu pracy
Nie każdy przedsiębiorca, który opłaca składki do Funduszu Pracy, ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W sytuacji, gdy takie osoby kończą działalności i rejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotni, często są zdziwieni odmowną decyzją jego przyznania – informuje na swoich stronach Gazeta Prawna.
O zasiłek dla bezrobotnych może się ubiegać osoba, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez co najmniej 365 dni osiągała wynagrodzenie (przychody z działalności gospodarczej) w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego jest obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.
Urząd, ustalając prawo do zasiłku, weźmie pod uwagę wpłacone składki do Fundusz Pracy wyliczone od podstawy wynoszącej co najmniej kwotę odpowiadającą płacy minimalnej (obecnie 1317 zł, od nowego roku 1386 zł). Tymczasem wielu świeżo upieczonych przedsiębiorców płaci maksymalnie przez dwa lata składki ubezpieczeniowe do Funduszu Pracy od kwoty odpowiadającej 30 proc. płacy minimalnej. Taką możliwość daje im ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 18a tego aktu prawnego).
– Osoby, które płaciły preferencyjne stawki ubezpieczeniowe od swojej działalności gospodarczej, nie mają prawa do zasiłku – wyjaśnia w wywiadzie dla Gazety Prawnej - Katarzyna Kononowicz, kierownik działu ewidencji i świadczeń w powiatowym urzędzie pracy w Gorzowie Wielkopolskim.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?