Przedsiębiorca może dochodzić roszczeń przed sądem karnym

Czasem przedsiębiorca może się domagać naprawienia strat już w postępowaniu karnym przeciwko osobie, która go na nie naraziła

(...)Jeśli sprawa zakończy się wydaniem wyroku skazującego, przedsiębiorca dostanie do ręki broń w walce o odszkodowanie. Taki wyrok musi honorować każdy sąd cywilny (art. 11 kodeksu postępowania cywilnego). Innymi słowy, sąd ów musi przyjąć jako fakt, że skazany popełnił przestępstwo. Rolą firmy jest jedynie – albo aż, bo często jest to trudne – wykazać związek między czynem zabronionym a poniesioną szkodą. Przed sądem karnym byłoby to o tyle łatwiejsze, że zna on już sprawę niejako od podszewki. Sąd cywilny musi się na nowo zapoznać ze wszystkimi okolicznościami. To zaś może trwać.

Porady prawne

(...)Przedsiębiorca nie musi zostać oskarżycielem posiłkowym, żeby uczestniczyć w procesie karnym na prawach strony. Może też przyjąć inną taktykę. Przepisy proceduralne pozwalają także dochodzić w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych. Nie trzeba w tym celu składać jakiegoś szczególnego oświadczenia. Wystarczy wniesienie do sądu pozwu – dokładnie takiego samego jak w sprawie cywilnej. Trzeba zatem oznaczyć strony postępowania (czyli siebie i sprawcę szkody), wskazać wartość przedmiotu sporu, napisać, czego się domaga itd. Warto podać sygnaturę akt postępowania karnego. Oczywiście pozwowi może towarzyszyć jakieś „pismo przewodnie”, w którym firma poinformuje dodatkowo, że chce działać właśnie w postępowaniu karnym i właśnie w charakterze powoda cywilnego.  

Rzeczpospolita 16.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika