Przetargi przeniosą się do internetu

Papierowe procedury przejdą do lamusa. W 2016 roku zamówienia publiczne w UE będą udzielane tylko on-line.

- UE pozostaje w tyle zarówno w kontekście własnych celów, jak i w zestawieniu z resztą świata - przyznają przedstawiciele Komisji Europejskiej w opublikowanej niedawno strategii na rzecz e-zamówień.

Gazeta Prawna pisze, że wspomniany dokument ma zapoczątkować zmiany, które w najbliższych latach doprowadzą do pełnej elektronizacji tego segmentu rynku.

- Elektronizacja powinna się przyczynić do bardziej przejrzystego wydawania publicznych pieniędzy. Zmniejszy też koszty prowadzenia przetargów i przyspieszy je - wyjaśnia na łamach dziennika Rafał Jędrzejewski, dyrektor departamentu urzędu zamówień publicznych.

Porady prawne

Polska nie czekając na unijne dyrektywy prowadzi już prace, które mają doprowadzić do przechodzenia przetargów do sieci. W ostatnich dniach Zespół do spraw Programowania Prac Rządu zaakceptował propozycje UZP, które mają do tego doprowadzić.

- Propozycje te zmierzają w tym samym kierunku co unijne. To dobrze, bo dzięki temu jest szansa, że prace nad polskimi i unijnymi przepisami będą mogły się toczyć prawie równolegle, co pozwoli uniknąć opóźnień takich jak chociażby przy tzw. dyrektywie obronnej, której wciąż nie wdrożyliśmy, chociaż czas na to upłynął w ubiegłym roku - mówi Gazecie Prawnej Witold Jarzyński, prawnik z kancelarii Magnusson.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ola 2014-05-16 13:42:34

    A co z takimi jak Asseco Comarch czy pretendentami jak Sygnity itd itd. Elektronizacja będzie o ile nie utrudni uzgadniania treści przetargu i warunków i wysokości łapówek dla zarządów różnych urzędów. Nikt nie siedzi na stanowisku dyrektora urzędu centralnego za jakieś 10tys/miesiąc + skromna premia i dużo biurokracji o ile nie ma wielokrotności tego w bezpiecznych regularnych łapówkach za przetargi i inne układy. Przykład CSIOZ na Dubois w Warszawie i jego piękne kolejne ośrodki pod Poznaniem z pieniędzy jakie uzyskł okrężną drogą za przeciąganie terminów aż dostawał co chciał i wtedy odpalał temu pod kogo podwiązany - taki stary system na koszt podatników (nie dziwi, że u nas tak drogo, tak późno i tak marnie ale w papierach jest porządek, więc można grabić bez końca). Teraz będzie ulepszony albo go nie będzie wcale i już.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika