Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia

Art. 264 Kodeksu pracy stanowi, że odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Termin ten można przywrócić, ale tylko jeżeli pracownik nie odwołał się w podanym terminie bez swojej winy. Przyczyny usprawiedliwiające mogą być rozmaite - na przykład prowadzenie pertraktacji z pracodawcą, w sprawie zmiany sposobu rozwiązania stosunku pracy. Należy jednak zaznaczyć, że decydują tutaj okoliczności danego przypadku.

I tak na przykład w wyroku Sądu Najwyższego czytamy, że:

Wystosowanie przez pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy, pisma do pracodawcy w sprawie zmiany sposobu rozwiązania stosunku pracy i otrzymanie odpowiedzi odmownej nie może być oceniane jako prowadzenie pertraktacji, które usprawiedliwiałoby uchybienie terminowi do wniesienia odwołania do sądu pracy (art. 264 § 2 k.p.), tym bardziej jeżeli odpowiedź pracodawcy dotarła do pracownika jeszcze przed upływem tego terminu, zaś pracownik zdecydował się kwestionować oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę (uchwały rady nadzorczej spółdzielni) przed sądem gospodarczym.

Porady prawne

Sąd Najwyższy nie stwierdza w tym orzeczeniu, że prowadzenie pertraktacji z pracodawcą nie może w ogóle uzasadniać przywrócenia terminu odwołania do sądu pracy, a jedynie, że w przedstawionych okolicznościach to usprawiedliwienie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Podobnie okoliczności sprawy zadecydowały o tym, że Sąd Najwyższy nie uwzględnił także usprawiedliwienia pracownika w następującym przypadku, stwierdzając, że:

Wniosek pracownika o przywrócenie terminu z art. 264 k.p. przekroczonego wskutek dążenia do ugodowego załatwienia sporu jest pozbawiony doniosłości, jeżeli pracodawca z góry odmówił jakiegokolwiek współdziałania w tym zakresie.

Jak widać okoliczności usprawiedliwienia, bądź nie późniejszego złożenia odwołania od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia są różne i zawsze oceniane w konkretnych okolicznościach sprawy.

Podstawy:

  • Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2001 r. (I PKN 347/00; PiZS 2002/10/39)
  • Wyrok z dnia 21 lutego 2002 r. (I PKN 925/00; PiZS 2002/10/38)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika