16.2.2021

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Reforma planowania przestrzennego w konsultacjach

Trwają prekonsultacje założeń reformy planowania przestrzennego – dokumentu, który poprawi jakość przestrzeni oraz podniesie komfort życia mieszkańców Polski. W dniach 15-17 lutego 2021 r. odbywają się konsultacyjne spotkania online z gronem ekspertów i praktyków zaangażowanych w planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Podczas spotkań zostaną omówione propozycje przekazane przez przedstawicieli samorządów, sektora prywatnego, a także ekspertów i badaczy zajmujących się tematyką urbanistyki, planowania przestrzennego i architektury oraz przedstawicieli ruchów miejskich i organizacji pozarządowych.

Porady prawne

Cele reformy

- "Musimy zmierzyć się z czekającymi nas wyzwaniami – starzeniem się społeczeństwa, dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jednocześnie obserwujemy, że obecny system nie zapewnia odpowiednich mechanizmów zabezpieczających przed rozlewaniem się zabudowy. Odpowiedzią na te problemy mogą być dobrze zaplanowane miasta, zapewniające mieszkańcom dostęp do niezbędnej infrastruktury i usług" - mówiła podczas spotkania Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Głównym celem reformy jest uproszczenie i uregulowanie systemu planowania przestrzennego oraz dostosowanie go do zmieniającego się otoczenia. Nacisk zostanie położony na kwestie związane z dostępnością przestrzeni, adaptacją do zmian klimatu czy bezpieczeństwem. Reforma będzie również odpowiedzią na problemy z jakimi mierzą się współczesne miasta - suburbanizacja, rozlewanie zabudowy czy miejskie wyspy ciepła. Nowe założenia pozwolą też na zwiększenie aktywności społeczeństwa. Przyczynią się do tego, że procedury będą bardziej przejrzyste i inkluzywne. 

Założenia reformy

Reforma zakłada wprowadzenie nowego, dwustopniowego systemu planowania przestrzennego. Jego podstawą będzie plan ogólny – akt prawa miejscowego obejmujący zasięgiem cały obszar gminy oraz wyznaczający ramowe założenia zagospodarowania przestrzeni. Konkretne przeznaczenie terenów będzie wskazywane na podstawie planu zabudowy, Zintegrowanego Projektu Inwestycyjnego lub decyzji lokalizacyjnej.

Opracowane zostaną też standardy urbanistyczne gwarantujące mieszkańcom dostęp do odpowiedniej infrastruktury i niezbędnych usług. Będą one stanowiły mechanizm ograniczający wydawanie decyzji lokalizacyjnych dla terenów niedostosowanych do potrzeb przyszłych mieszkańców.  

Współpraca z gronem ekspertów i praktyków z pewnością pozwoli na wypracowanie założeń reformy.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Nowy Polski Ład

Nowy Polski Ład

Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki.  Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego (...)

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego

Nowe przepisy przyśpieszą rozwój branży OZE MRiT przekłada szczególną wagę do rozwoju OZE. Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki. Zmiany w systemie planowania (...)

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki

Konstytucja dla Nauki  Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, trafią one pod obrady Sejmu. Obydwa projekty przygotowało Ministerstwo Nauki (...)

Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany

Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany

Nowa ustawa w sposób kompleksowy unormuje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację, do finalnej budowy inwestycji. Dodatkowo ma stwarzać odpowiednie narzędzia koordynujące (...)

Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?

Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?

Reforma Prawa zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych, upowszechnienie płatności bezgotówkowych – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które pojawiają się wśród zadań (...)

Nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Weszły w życie przepisy o planowaniu przestrzennym Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju; inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu (...)

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Nowelizacja dotyczy przeniesienia spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Jakie zmiany wprowadza ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy (...)

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Ułatwiony dostęp do danych planistycznych przy pomocy internetu, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz upowszechnienie zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych – to efekty zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, (...)

Nowe mechanizmy polityki rozwoju

Nowe mechanizmy polityki rozwoju

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw, który przyjęła Rada Ministrów. - "Zmiany mają trzy cele. Po pierwsze, (...)

Komisja Europejska pogodzi wszystkich na wybrzeżach?

Komisja Europejska pogodzi wszystkich na wybrzeżach?

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę ustanawiającą ramy planowania przestrzennego obszarów morskich. Dokument powinien pomóc państwom członkowskim opracować plany lepszego skoordynowania różnych działań na morzu, zapewniając ich maksymalną skuteczność oraz zgodność z zasadą (...)

Kontrole NIK

Kontrole NIK

Po co kontrole NIK? Każdego roku inspektorzy NIK ujawniają nieprawidłowości, których skutki finansowe lub sprawozdawcze sięgają kilkunastu miliardów złotych. Wskazane przez kontrolerów wadliwe mechanizmy są jednak naprawiane, a systemy prawne uszczelniane tak, aby błędy (...)

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

Kodeks urbanistyczno-budowlany 23 listopada 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Projekt powstał (...)

Agencja Nieruchomości Rolnych na półmetku – uwarunkowania dalszej prywatyzacji

Agencja Nieruchomości Rolnych na półmetku – uwarunkowania dalszej prywatyzacji

  W ubiegłym roku poziom trwałego rozdysponowania nieruchomości (sprzedaż i inne formy rozdysponowania związane z przeniesieniem prawa własności) przejętych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przekroczył połowę. Według stanu na 31 grudnia 2007 r. Agencja Nieruchomości Rolnych, (...)

Jedno ministerstwo odpowiedzialne za planowanie miast

Jedno ministerstwo odpowiedzialne za planowanie miast

Senat przyjął rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej. Zwiększą się kompetencje ministra rozwoju regionalnego, poprzez włączenie do działu rozwój regionalny spraw związanych z zagospodarowaniem przestrzennym i polityką miejską. Ustawa została przyjęta (...)

Skupienie usług geoinformacyjnych rządu

Skupienie usług geoinformacyjnych rządu

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, przygotowany przez ministra cyfryzacji, trafił do Sejmu. Zakłada on m.in. mprzeniesienie spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu (...)

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa o rozwoju infrastruktury

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa o rozwoju infrastruktury

"Wadą rynku podażowego jest skoncentrowanie się na posiadaniu, nie wynajmie. Ofertę podażową należałoby zdywersyfikować, ale ponieważ nie można prywatnego kapitału siłą przekierowywać - na podaż musimy wpływać pośrednio, poprzez kształtowanie popytu" - powiedział Podsekretarz (...)

Sejm za nowymi mechanizmami polityki rozwoju

Sejm za nowymi mechanizmami polityki rozwoju

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel, przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Cele nowelizacji Zmiana ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ma (...)

NIK o ochronie drzew przy inwestycjach w miastach

NIK o ochronie drzew przy inwestycjach w miastach

W Polsce drzewa wciąż przegrywają z nowymi osiedlami, galeriami handlowymi i parkingami, bo wielu samorządowców na pierwszym miejscu stawia interes inwestorów, lekką ręką zgadzając się na wycinkę drzew. Sadzone w ramach kompensacji nowe drzewa często są niskiej jakości, a niezabezpieczone (...)

Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przesłany do Komisji Europejskiej

Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przesłany do Komisji Europejskiej

30 czerwca 2008 r. Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 został przesłany do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie stanowił (...)

Nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Weszły w życie przepisy o planowaniu przestrzennym Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju; inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu (...)

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Nowelizacja dotyczy przeniesienia spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Jakie zmiany wprowadza ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy (...)

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Ułatwiony dostęp do danych planistycznych przy pomocy internetu, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz upowszechnienie zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych – to efekty zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, (...)

Nowe mechanizmy polityki rozwoju

Nowe mechanizmy polityki rozwoju

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw, który przyjęła Rada Ministrów. - "Zmiany mają trzy cele. Po pierwsze, (...)

Komisja Europejska pogodzi wszystkich na wybrzeżach?

Komisja Europejska pogodzi wszystkich na wybrzeżach?

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę ustanawiającą ramy planowania przestrzennego obszarów morskich. Dokument powinien pomóc państwom członkowskim opracować plany lepszego skoordynowania różnych działań na morzu, zapewniając ich maksymalną skuteczność oraz zgodność z zasadą (...)

Nowy Polski Ład

Nowy Polski Ład

Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki.  Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego (...)

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego

Nowe przepisy przyśpieszą rozwój branży OZE MRiT przekłada szczególną wagę do rozwoju OZE. Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki. Zmiany w systemie planowania (...)

Kontrole NIK

Kontrole NIK

Po co kontrole NIK? Każdego roku inspektorzy NIK ujawniają nieprawidłowości, których skutki finansowe lub sprawozdawcze sięgają kilkunastu miliardów złotych. Wskazane przez kontrolerów wadliwe mechanizmy są jednak naprawiane, a systemy prawne uszczelniane tak, aby błędy (...)

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

Kodeks urbanistyczno-budowlany 23 listopada 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Projekt powstał (...)

Agencja Nieruchomości Rolnych na półmetku – uwarunkowania dalszej prywatyzacji

Agencja Nieruchomości Rolnych na półmetku – uwarunkowania dalszej prywatyzacji

  W ubiegłym roku poziom trwałego rozdysponowania nieruchomości (sprzedaż i inne formy rozdysponowania związane z przeniesieniem prawa własności) przejętych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przekroczył połowę. Według stanu na 31 grudnia 2007 r. Agencja Nieruchomości Rolnych, (...)

Jedno ministerstwo odpowiedzialne za planowanie miast

Jedno ministerstwo odpowiedzialne za planowanie miast

Senat przyjął rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej. Zwiększą się kompetencje ministra rozwoju regionalnego, poprzez włączenie do działu rozwój regionalny spraw związanych z zagospodarowaniem przestrzennym i polityką miejską. Ustawa została przyjęta (...)

Skupienie usług geoinformacyjnych rządu

Skupienie usług geoinformacyjnych rządu

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, przygotowany przez ministra cyfryzacji, trafił do Sejmu. Zakłada on m.in. mprzeniesienie spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu (...)

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa o rozwoju infrastruktury

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa o rozwoju infrastruktury

"Wadą rynku podażowego jest skoncentrowanie się na posiadaniu, nie wynajmie. Ofertę podażową należałoby zdywersyfikować, ale ponieważ nie można prywatnego kapitału siłą przekierowywać - na podaż musimy wpływać pośrednio, poprzez kształtowanie popytu" - powiedział Podsekretarz (...)

Sejm za nowymi mechanizmami polityki rozwoju

Sejm za nowymi mechanizmami polityki rozwoju

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel, przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Cele nowelizacji Zmiana ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ma (...)

NIK o ochronie drzew przy inwestycjach w miastach

NIK o ochronie drzew przy inwestycjach w miastach

W Polsce drzewa wciąż przegrywają z nowymi osiedlami, galeriami handlowymi i parkingami, bo wielu samorządowców na pierwszym miejscu stawia interes inwestorów, lekką ręką zgadzając się na wycinkę drzew. Sadzone w ramach kompensacji nowe drzewa często są niskiej jakości, a niezabezpieczone (...)

Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przesłany do Komisji Europejskiej

Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przesłany do Komisji Europejskiej

30 czerwca 2008 r. Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 został przesłany do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie stanowił (...)

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Nowelizacja dotyczy przeniesienia spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Jakie zmiany wprowadza ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy (...)

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

Nowelizacja dotyczy przeniesienia spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Jakie zmiany wprowadza ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy (...)

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie (...)

\

\"Korzyści\" zawodu nauczyciela

  Zakładowy Fundusz świadczeń socjalnych Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych  w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po (...)

Nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Weszły w życie przepisy o planowaniu przestrzennym Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju; inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu (...)

Skupienie usług geoinformacyjnych rządu

Skupienie usług geoinformacyjnych rządu

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, przygotowany przez ministra cyfryzacji, trafił do Sejmu. Zakłada on m.in. mprzeniesienie spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu (...)

Ułatwienie nawozowego zagospodarowania produktów pofermentacyjnych

Ułatwienie nawozowego zagospodarowania produktów pofermentacyjnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Co przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu? Zaproponowano przepisy ułatwiające nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych, (...)

Ustawa śmieciowa do zmiany. Oto propozycje

Ustawa śmieciowa do zmiany. Oto propozycje

Doprecyzowanie przepisów, oddzielenie przetargu na odbiór od przetargu na zagospodarowanie śmieci i ustalenie maksymalnej wysokości opłaty dla mieszkańców znalazły się wśród rekomendacji przekazanych ministrowi środowiska przez Zespół ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu (...)

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)

Kooperatywy mieszkaniowe zbudują nowe mieszkania

Kooperatywy mieszkaniowe zbudują nowe mieszkania

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu ułatwiającego powstawanie domów i mieszkań na własne potrzeby w formie wspólnej inwestycji. Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych wprowadzi tę formę realizacji inwestycji mieszkaniowych do polskiego prawa. Kooperatywy (...)

Dzieci powinny być w rodzinach...

Dzieci powinny być w rodzinach...

Rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, lepsza praca z rodziną, większe wsparcie dla wchodzących w dorosłe życie wychowanków pieczy zastępczej , a także mniejsza liczba adopcji zagranicznych – to główne założenia nowelizacji (...)

Segregacja śmieci od lipca

Segregacja śmieci od lipca

Segregacja odpadów od 1 lipca 2017 r. 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju zacznie obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory będziemy dzielić je na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – (...)

Pora na redukcję biurokracji

Pora na redukcję biurokracji

11 marca br. Rada Ministrów przyjęła, zaproponowany przez Ministra Gospodarki, cel redukcji obciążeń administracyjnych w priorytetowych obszarach polskiego prawa. Do końca 2010 r. mają one zostać zmniejszone o 25 proc. Redukcja obejmie następujące dziedziny prawa: środowisko, planowanie (...)

Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka

Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka

Poselski projekt ustawy o rodzinnej opiece zastępczej jest teraz w Sejmie.Ogólna charakterystyka projektu ustawy o rodzinnych formach opieki zastępczejProjekt ustawy swym zakresem obejmuje wszelkie kwestie związane z opieką nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziny biologicznej. Dzięki zebraniu (...)

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy określa między innymi przeznaczenie terenu oraz zasady kształtowania zabudowy na objętych nim obszarach. Nie wszystkie tereny są jednak objęte zakresem obowiązywania planów miejscowych. Jakie kroki powinien wówczas podjąć potencjalny (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

    Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, (...)

Nowa matryca stawek VAT już wkrótce

Nowa matryca stawek VAT już wkrótce

Przeczytaj informacje dotyczące nowej matrycy stawek VAT, w tym m.in. o: zmianach w klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczeniu systemu stawek VAT. 1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy wprowadzającej m.in. nową matrycę stawek VAT oraz wiążącą (...)

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

Ustalanie opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowało materiał pomocniczy dla gmin w sprawie ustalania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, tzn. niewiążące stanowisko wyjaśniające najczęściej pojawiające (...)

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Pojęcie repatrianta Repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Co reguluje ustawa o repatriacji? Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa (...)

Na jaką pomoc społeczną można liczyć?

Na jaką pomoc społeczną można liczyć?

Jakie są kryteria przyznawania świadczeń z pomocy społecznej? Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony (...)

Fundusze unijne dla firm

Fundusze unijne dla firm

Skąd i dla kogo? Fundusze zapewniają przede wszystkim krajowe programy: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz programy regionalne poszczególnych województw. Największy wachlarz wsparcia masz do wyboru, gdy Twoja firma należy do sektora mikro, małych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Budynek wielkopowierzchniowy

Budynek wielkopowierzchniowy

Czy zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku budowy obiektu handlowego o powierzchni powyżej 2000 m. kw., istnieje obowiązek konsultacji jego lokalizacji z władzami gmin sąsiednich do gminy, w której dany obiekt ma się znaleźć? Jaki przepis wprowadza tego typu regulacje? Jaka jest podstawa prawna, (...)

Skutki zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Skutki zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Witam. Na mojej działce od dłuższego czasu jest postawiony mały kiosk. Tymczasem nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia stawianie takich kiosków. Czy ustalenia nowego planu dotyczą także obiektów, które już istnieją? Kwestia zmiany przeznaczenia terenów w (...)

Dotychczasowy sposób wykorzystania terenu po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego

Dotychczasowy sposób wykorzystania terenu po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego

Jak zmienia się dotychczasowy sposób wykorzystania terenu po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego? Radziszewski Edward w publikacji zatytułowanej „Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Przepisy i komentarz” (Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I)) (...)

Renta planistyczna

Renta planistyczna

Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego, polegającego na budowie budynku mieszkalnego, w urzędzie gminy poinformowano mnie, że w przypadku zbycia takiej działki, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostanie wszczęta procedura naliczenia (...)

Ustalenia odszkodowania za spadek wartości

Ustalenia odszkodowania za spadek wartości

Inwestor, który uzyskał warunki zabudowy obniżające wartość sąsiednich nieruchomości obciążony zostaje kosztami ewentualnego odszkodowania po uzyskaniu pozwolenia na budowę (art. 63. ust. 3 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Czy poszkodowany zgłasza się bezpośrednio (...)

Opłaty za budowę sieci gazowej i za przyłącza

Opłaty za budowę sieci gazowej i za przyłącza

Podczas gazyfikacji miejscowości powstawały tzw. komitety budowy gazociągu. Oczywiście za akceptacją Wójta i pobierane były kwoty 1300 zł za wykonanie przyłącza gazu. W przypadku braku wpłaty na rachunek przyłącze nie było wykonane. Duża część środków pochodziła z UE. Rachunek prowadzony (...)

Sposób wyliczenia wzrostu wartości gruntu

Sposób wyliczenia wzrostu wartości gruntu

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym posługuje się pojęciem opłaty od wzrostu wartości nieruchomości (np. wskutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).W jaki sposób następuje obliczenie wzrostu wartości nieruchomości? Które przepisy to regulują? Z (...)

Zasada dobrego sąsiedztwa

Zasada dobrego sąsiedztwa

Witam moje pytanie dotyczy interpretowania zasady tzw. dobrego sąsiedztwa. Posiadam 2 ha działkę rolną, na której chciałbym wybudować 4 domy jednorodzinne. Z moją działką graniczy działka sąsiada ok. 1,5 ha, na której wybudowany jest dom jednorodzinny z garażem. Z tego co się dowiedziałem (...)

Zawiadomienie o sporządzaniu miejscowego planu

Zawiadomienie o sporządzaniu miejscowego planu

Czy Gmina uchwalając plan zagospodarowania, musi pisemnie poinformować o tym zainteresowane strony ( właścicieli działek)? Gmina uchwaliła plan zagospodarowania, przedtem jak się dowiedziałam "pocztą pantoflową" była możliwość wnoszenia uwag. Po tym zdarzeniu wniosłam pismo zawierające (...)

Warunki zabudowy - zmiana decyzji

Warunki zabudowy - zmiana decyzji

Jak zmienić decyzję o warunkach zabudowy? Zmiana decyzji o warunkach zabudowy następować będzie w trybie przewidzianym w art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten stanowi, że „Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za (...)

Budynek wielkopowierzchniowy

Budynek wielkopowierzchniowy

Czy zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku budowy obiektu handlowego o powierzchni powyżej 2000 m. kw., istnieje obowiązek konsultacji jego lokalizacji z władzami gmin sąsiednich do gminy, w której dany obiekt ma się znaleźć? Jaki przepis wprowadza tego typu regulacje? Jaka jest podstawa prawna, (...)

Skutki zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Skutki zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Witam. Na mojej działce od dłuższego czasu jest postawiony mały kiosk. Tymczasem nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia stawianie takich kiosków. Czy ustalenia nowego planu dotyczą także obiektów, które już istnieją? Kwestia zmiany przeznaczenia terenów w (...)

Dotychczasowy sposób wykorzystania terenu po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego

Dotychczasowy sposób wykorzystania terenu po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego

Jak zmienia się dotychczasowy sposób wykorzystania terenu po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego? Radziszewski Edward w publikacji zatytułowanej „Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Przepisy i komentarz” (Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I)) (...)

Renta planistyczna

Renta planistyczna

Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego, polegającego na budowie budynku mieszkalnego, w urzędzie gminy poinformowano mnie, że w przypadku zbycia takiej działki, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostanie wszczęta procedura naliczenia (...)

Ustalenia odszkodowania za spadek wartości

Ustalenia odszkodowania za spadek wartości

Inwestor, który uzyskał warunki zabudowy obniżające wartość sąsiednich nieruchomości obciążony zostaje kosztami ewentualnego odszkodowania po uzyskaniu pozwolenia na budowę (art. 63. ust. 3 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Czy poszkodowany zgłasza się bezpośrednio (...)

Opłaty za budowę sieci gazowej i za przyłącza

Opłaty za budowę sieci gazowej i za przyłącza

Podczas gazyfikacji miejscowości powstawały tzw. komitety budowy gazociągu. Oczywiście za akceptacją Wójta i pobierane były kwoty 1300 zł za wykonanie przyłącza gazu. W przypadku braku wpłaty na rachunek przyłącze nie było wykonane. Duża część środków pochodziła z UE. Rachunek prowadzony (...)

Sposób wyliczenia wzrostu wartości gruntu

Sposób wyliczenia wzrostu wartości gruntu

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym posługuje się pojęciem opłaty od wzrostu wartości nieruchomości (np. wskutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).W jaki sposób następuje obliczenie wzrostu wartości nieruchomości? Które przepisy to regulują? Z (...)

Zasada dobrego sąsiedztwa

Zasada dobrego sąsiedztwa

Witam moje pytanie dotyczy interpretowania zasady tzw. dobrego sąsiedztwa. Posiadam 2 ha działkę rolną, na której chciałbym wybudować 4 domy jednorodzinne. Z moją działką graniczy działka sąsiada ok. 1,5 ha, na której wybudowany jest dom jednorodzinny z garażem. Z tego co się dowiedziałem (...)

Zawiadomienie o sporządzaniu miejscowego planu

Zawiadomienie o sporządzaniu miejscowego planu

Czy Gmina uchwalając plan zagospodarowania, musi pisemnie poinformować o tym zainteresowane strony ( właścicieli działek)? Gmina uchwaliła plan zagospodarowania, przedtem jak się dowiedziałam "pocztą pantoflową" była możliwość wnoszenia uwag. Po tym zdarzeniu wniosłam pismo zawierające (...)

Warunki zabudowy - zmiana decyzji

Warunki zabudowy - zmiana decyzji

Jak zmienić decyzję o warunkach zabudowy? Zmiana decyzji o warunkach zabudowy następować będzie w trybie przewidzianym w art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten stanowi, że „Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za (...)

Jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie

Jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie

Pracę w szkole rozpoczęłam we wrześniu 2003 roku ( na pierwszym roku studiów licencjackich). Zatrudniona byłam na umowę o pracę. W roku 2005 rozpoczęłam pracę w innej szkole. 10-go marca 2006 roku uzyskałam kwalifikacje zawodowe (ukończyłam studia licencjackie), co umożliwiło mi we wrześniu (...)

Jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie

Jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie

Pracę w szkole rozpoczęłam we wrześniu 2003 roku ( na pierwszym roku studiów licencjackich). Zatrudniona byłam na umowę o pracę. W roku 2005 rozpoczęłam pracę w innej szkole. 10-go marca 2006 roku uzyskałam kwalifikacje zawodowe (ukończyłam studia licencjackie), co umożliwiło mi we wrześniu (...)

Zagospodarowanie przestrzenne - protest

Zagospodarowanie przestrzenne - protest

Czy mimo obowiązywania planu zagospodarowania terenu mogę zwrócić się z wnioskiem do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy poprzez przeprowadzenie rozprawy administracyjnej? Jakie są koszty dla wnioskodawcy przeprowadzenia rozprawy? Jakie są koszty zmiany planu zagospodarowania przestrzennego (...)

Wniosek o rekultywację i zagospodarowanie gruntu

Wniosek o rekultywację i zagospodarowanie gruntu

Kto może skierować wniosek o rekultywację i zagospodarowanie gruntu? Wydanie decyzji w sprawach rekultywacji i zagospodarowania gruntów następuje z urzędu lub na wniosek strony. O wydanie takiej decyzji może wnioskować osoba (fizyczna lub prawna bądź przedsiębiorstwo posiadające (...)

Brak planu zagospodarowania przestrzennego

Brak planu zagospodarowania przestrzennego

Po ostatniej zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym plany sporządzone przed rokiem 1994 stracą swoją ważność. Jeżeli gmina na dzień 01.01.2003 nie przystąpi do sporządzenia nowego planu, to na jakiej podstawie będzie można uzyskać pozwolenie na budowę na działce, na której nie (...)

Warunki zabudowy siedliskowej

Warunki zabudowy siedliskowej

Posiadam działkę mającą w poprzednim planie zagospodarowania status gruntu rolnego. Powierzchnia działki jest dużo mniejsza od średniej wielkości gospodarstwa w tej gminie. Zgodnie z nową ustawą, aby uzyskać zgodę na tzw. zabudowę siedliskową ostatni warunek musi być spełniony. Czy ustawa (...)

Opłata skarbowa od decyzji zmieniającej wzzt

Opłata skarbowa od decyzji zmieniającej wzzt

Inwestor uzyskał prawomocną decyzję o warunkach zabudowy, opłacił od niej opłatę skarbową, a następnie wystąpił z wnioskiem o zmianę niektórych warunków tej decyzji. Burmistrz wydał decyzję zmieniającą zgodnie z wnioskiem inwestora. Czy powyższa czynność administracyjna podlega ponownej (...)

Decyzja o WZ a status działki

Decyzja o WZ a status działki

Chcemy zakupić działkę rolną. Czy wydanie warunków zabudowy na daną nieruchomość gruntową zmienia jest status na budowlany? Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie (...)

Spór sąsiedzki

Spór sąsiedzki

Sąsiad notorycznie parkował swoje samochody, jak również osoby odwiedzające go, przed ogrodzeniem Pana X. Niszczył tym samym pas zieleni (należący do gminy ) oraz uprzykrzał w każdy inny sposób życie Pana X. Polubowne załatwienie sprawy nie dało żadnego efektu, nawet pogarszało zachowanie (...)

Składniki wynagrodzenia

Składniki wynagrodzenia

Mam do przedstawienia w pracy przedstawiłam zaświadczenie o dochodach z banku celem wypełnienia i przedstawienia do kredytu. Ma ono tytuł "zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości dochodów". Poniżej znajduje się rubryka "przeciętne wynagrodzenie miesięczne z ostatnich 3/6 miesięcy (...)

Pomoc mieszkaniowa dla wychowanka domu dziecka

Pomoc mieszkaniowa dla wychowanka domu dziecka

Czy Domy Dziecka są zobowiązane zapewnić swoim wychowankom lokal mieszkalny lub lokal tymczasowy po uzyskaniu przez nich pełnoletniości i zamiarze usamodzielnienie się? Czy też obowiązek ten spoczywa na Starostwie lub gminie, pomimo tego że pierwszeństwo przydziału mieszkań dla wychowanków (...)

Charakter prawny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Charakter prawny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Jaki jest charakter prawny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rozpatrywać można w kategoriach materialnych i formalnych. W kategorii formalnej miejscowy plan jest aktem prawa miejscowego (art. 14 ust. 8 u.p.z.). Wynika z tego, że plan (...)

Wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Czy można zgłosić wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Co prawda kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania (...)

Charakter prawny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Charakter prawny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Jaki charakter prawny ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rozpatrywać można w kategoriach materialnych i formalnych. W kategorii formalnej miejscowy plan jest aktem prawa miejscowego (art. 14 ust. 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu (...)

Zakres swobody gminy w kształtowaniu postanowień planu zagospodarowania przestrzennego

Zakres swobody gminy w kształtowaniu postanowień planu zagospodarowania przestrzennego

Jaka jest swoboda gminy w ustalaniu w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia terenów na dane cele? Z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, iż gmina w zasadzie może dobrowolnie (z zachowaniem przepisów powyższych, a także zasad współżycia (...)

Prawo własności a plan zagospodarowania przestrzennego

Prawo własności a plan zagospodarowania przestrzennego

Jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wpływa na wykonywanie prawa własności nieruchomości? Zasadniczo z art. 140 kodeksu cywilnego wynika prawo do swobodnego korzystania z rzeczy. Uprawnienie to ograniczone może być przez ustawy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze (...)

Prawo własności nieruchomości a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Prawo własności nieruchomości a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego modyfikuje wykonywanie prawa własności nieruchomości? Zasadniczo z art. 140 kodeksu cywilnego wynika prawo do swobodnego korzystania z rzeczy. Uprawnienie to ograniczone może być przez ustawy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze (...)