Banki mogą prowadzić tytułem przykładu następujące rodzaje rachunków bankowych:
- rachunki bieżące,
- rachunki pomocnicze,
- rachunki lokat terminowych,
- rachunki oszczędnościowe - wkłady oszczędnościowe.
Rachunek bieżący
Inaczej często jest nazywany rachunkiem podstawowym, bądź też rachunkiem rozliczeniowym. Umowa rachunku bankowego podstawowego zobowiązuje bank do gromadzenia środków pieniężnych kontrahenta oraz do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych na jego polecenie. W praktyce umowa ta jest zawierana przede wszystkim z osobami prawnymi i fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, a także z innymi osobami prawnymi (np. ze szkołami wyższymi, stowarzyszeniami, fundacjami).
Rachunek pomocniczy
W tym wypadku należy rozpocząć od przypomnienia obowiązku przedsiębiorcy, wypływającym z treści przepisu art. 13. ustawy Prawo działalności gospodarczej, bowiem przedsiębiorca posiadający więcej niż jeden rachunek bankowy zobowiązany jest do wskazania jednego z tych rachunków jako rachunku podstawowego i zawiadomienia o tym urzędu skarbowego właściwego ze względu na podatek dochodowy. Oprócz tego przedsiębiorca ma jeszcze obowiązek zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego oraz banku, w którym otwarty jest rachunek podstawowy, o posiadaniu rachunków bankowych w innych bankach z podaniem ich adresów oraz numerów rachunków. W doktrynie przyjmuje się, iż wszystkie pozostałe (poza rachunkiem podstawowym) rachunki bankowe mieszczą się w pojęciu rachunku pomocniczego.
Z powyższego można śmiało wnioskować, iż każda osoba fizyczna i prawna (a także każda tzw. ułomna osoba prawna) może być posiadaczem większej liczby rachunków bankowych otwartych i prowadzonych w jednym bądź kilku bankach na podstawie odrębnych umów rachunku bankowego.
Rachunek lokaty terminowej
Cechą charakterystyczną umowy o lokatę terminową jest zawarte w niej zobowiązanie banku do zapłaty odpowiednio wyższego oprocentowania od wniesionego wkładu w zamian za gotowość posiadacza rachunku do powstrzymania się od wykonania uprawnienia do podjęcia wkładu przez czas określony w umowie.

Rachunek oszczędnościowy
Posiadacz rachunku oszczędnościowego musi się liczyć z pewnymi ograniczeniami wypływającymi z celu tej umowy. Takim najbardziej charakterystycznym jest ograniczenie w zakresie dysponowania wkładem. W praktyce spotyka się umowy o rachunek oszczędnościowy zwykły, którego celem jest gromadzenie oszczędności bez możliwości dokonywania rozliczeń pieniężnych, oraz umowa o rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
W przypadku tego podtypu umowy rachunku bankowego natykamy się na pewnego rodzaju ograniczenie podmiotowe. Mianowicie posiadaczami rachunku oszczędnościowego mogą być tylko osoby fizyczne (poza nimi jeszcze szkolne kasy oszczędnościowe oraz pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe). Nie mogą natomiast zawierać umowy o rachunek oszczędnościowy osoby prawne, ułomne osoby prawne oraz osoby fizyczne występujące w roli przedsiębiorców.
Pamiętaj, że:
- Rachunki oszczędnościowe są prowadzone dla osób fizycznych. Mogą być one również prowadzone dla szkolnych kas oszczędnościowych i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych,
- Rachunki oszczędnościowe nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jednak ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do poboru których zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- W przypadku rachunku bankowego obowiązuje zasada, zgodnie z którą posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku, co w praktyce oznacza uprawnienie posiadacza rachunku bankowego do dysponowania wierzytelnością, jaka mu przysługuje względem banku,
- Z umowy rachunku bankowego mogą wynikać ograniczenia w dysponowaniu wierzytelnością z tytułu wkładu na rachunku bankowym, które często przybierają postać tzw. blokady rachunku, należy jednak pamiętać, że odmowa banku wykonania dyspozycji posiadacza rachunku dotycząca zgromadzonych na rachunku bankowym, która nie ma podstaw w zawartej umowie, stanowi naruszenie umowy pociągające za sobą odpowiedzialność banku.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zmianami).

Potrzebujesz porady prawnej?
Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Sejm zajmuje się właśnie projektem nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ma to związek z przyjętym przez Radę Ministrów w styczniu 2004 r. "Planem racjonalizacji wydatków społecznych". Uregulowania zawarte w projekcie przewidują zwiększenie (...)
Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?
W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję celem zniesienia współwłasności, która w rzeczywistości jest tylko sposobem zniesienia współwłasności (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)
Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?
Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne (...)
Egzekucja z rachunków bankowych
Czym jest rachunek bankowy? Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego umowa rachunku bankowego powoduje, iż bank zobowiązuje się względem posiadacz rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzenia na jego zlecenie (...)
Na jakich zasadach funkcjonuje e-konto?
Bankowość elektroniczna jest formą usług polegającą na umożliwieniu klientowi dostępu do jego rachunku za pośrednictwem komputera (bądź innego urządzenia elektronicznego, np. bankomatu, POS, czy telefonu) i łącza telekomunikacyjnego (np. linii telefonicznej). W zależności od banku i wykorzystywanego (...)
Nowe zasady dostępu do rachunków bankowych
14 września banki zmieniły sposób dostępu do rachunków bankowych przez internet. Nowe rozwiązania mają poprawić bezpieczeństwo klientów. Jednak nadal należy zachować ostrożność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. Zmiany wynikają dyrektywy PSD2 i wdrażających (...)
W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym. Instytucje emitujące listy zastawne - upadłość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do (...)
Zasady funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych
Zasady ogólne Obowiązkowym uczestnictwem w systemie gwarantowania środków pieniężnych objęte są: banki krajowe w rozumieniu ustawy - Prawo bankowe, a więc banki mające siedzibę na terytorium RP oraz oddziały banków mających siedzibę w państwie nie będącym członkiem Unii Europejskiej, (...)
Prawo pomocy w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Niniejszy artykuł dotyczący prawa pomocy w postępowaniu sądowoadministracyjnym na kanwie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2008 roku, sygnatura akt: I OPS 1/08 (dalej jako Uchwała)[1] będzie się składać z następujących części: Część I dotyczący instytucji (...)
Zabezpieczenia Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest to jedynie "widzimiesię" banku jako kredytodawcy, gdyż obowiązek (...)
Nowe obligacje oszczędnościowe
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe obligacje Skarbu Państwa, które pomogą ochronić Polaków przed inflacją Szef polskiego rządu wziął udział w Kongresie Impact. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na bezprecedensowe w historii świata wyzwania, przed którymi (...)
Zmiany numerów rachunków bankowych ZUS od 1 kwietnia 2004r.!
Z dniem 1 kwietnia 2004 r. ulegają zmianie numery rachunków bankowych ZUS oraz wzór dokumentu płatniczego. Zmiany te są wynikiem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których (...)
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)
Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?
Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Wniosek o wpis do ewidencji (CEIDG) Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności (...)
Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?
Informacje ogólne dotyczące wypełniania wniosku EDG-1Instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 została określona w załączniku do rozporządzenia, wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 7b ust. 10 ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Dla osób fizycznych (...)
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej
Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)
Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych
Jakie prawo bankowe przewiduje rodzaje rozliczeń gotówkowych? Ustawodawca przesądził o dwóch wyłącznych typach rozliczeń gotówkowych, mianowicie przeprowadzanych czekiem gotówkowym lub przez wpłatę gotówki na rachunek wierzyciela. Jakie prawo bankowe (...)