Rolnicy stracą prawo do opieki medycznej

Czeka to 1,5 miliona osób. Rząd ma jeszcze 10 miesięcy na opracowanie projektu zmian w składce zdrowotnej od rolników.

Jeśli nie zdąży, to rolnikom grozi utrata prawa do opieki medycznej – pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.

Potrzeba zmiany prawa wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. (K 58/07). Podważono w nim obecny system ubezpieczenia zdrowotnego rolników.

Donald Tusk przekazał prace nad opracowaniem noweli do zespołu kierowanego przez ministra Michała Boniego. – Do tej pory minister Boni zajmował się wyłącznie reformą OFE. Nie przygotowaliśmy  jeszcze projektu nowelizacji – zdradza Rzeczpospolitej jeden z członków zespołu. – Prace nie wyszły poza teoretyczne analizy – dodaje.

Porady prawne

Jeśli rząd nie ma odwagi przygotować projektu, to my to zrobimy – zadeklarował wczoraj Piotr Walkowski z PSL na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • *** 2013-04-04 09:26:50

    Panie ccicci,mówi pan "Dzisiaj pracownik płaci faktycznie tylko 1,25% wynagrodzenia na ubezpieczenie zdrowotne, czyli średnio 40 zł a resztę dopłaca budżet." A kto tworzy ten budżet? Czy nie pracownicy najemni i przedsiębiorcy? A w jakim stopniu rolnik tworzy budżet? Czy nie najwyższy czas skończyć ze szczególnym uprzywilejowaniem niektórych grup? Czy przedsiębiorcy dostają dopłaty unijne i z budżetu, dopłaty do oprocentowania kredytów, dopłaty do ubezpieczeń majątkowych? I jeszcze jedna sprawa. Dlaczego dopłaty stosuje się do hektara a nie do produkcji? Czy dlatego, żeby umożliwić wyciąganie kasy przez pseudo-rolników (polityków i biznesmenów z nimi powiązanych).

  • ccicci 2013-04-02 09:53:36

    No tak wszystko się zgadza, ale ktoś zapomniał, że ochrona zdrowia generalnie jest finansowna z budżetu, gwarantowana konstytucyjnie. Kiedy wprowadzono po raz pierwszy składkę zdrowotną naliczaną od wynagrodzenia pracownika, to była ona w całości potrącana z należnego podatku dochodowego. Więc do budżetu trafiało fizycznie mniej podatku, bo część zasilała NFZ. Dzisiaj pracownik płaci faktycznie tylko 1,25% wynagrodzenia na ubezpieczenie zdrowotne, czyli średnio 40 zł a resztę dopłaca budżet. Według czego będzie ustalona składka dla rolników, bo rolnik płaci podatek rolny a nie dochodowy? Odjąć nie będzie miał od czego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika