Równe traktowanie kobiet i mężczyzn

W dniu 1 stycznia 2001 r wejdą w życie istotne zmiany Kodeksu pracy. Wprowadzona bowiem została zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn w prawie pracy.

Niedopuszczalne zatem jest nierówne traktowanie przy:

  1. nawiązaniu i rozwiązaniu stosunku pracy
  2. warunkach zatrudnienia
  3. awansowaniu
  4. dostępie do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zakazana jest zarówno dyskryminacja bezpośrednia, jak i pośrednia- czyli sytuacja występowania dysproporcji w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników jednej płci, jeżeli nie mogą być one obiektywnie uzasadnione innymi względami niż płeć.

Przejawem dyskryminacji ze względu na płeć jest różnicowanie sytuacji pracowników z tego właśnie powodu, które skutkuje w szczególności:

  1. odmową nawiązania i kontynuowania stosunku pracy,
  2. niekorzystnym ukształtowaniem wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięciem przy awansowaniu lub przyznaniu innych świadczeń związanych z pracą .
  3. pominięciem przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Nie są uważane za dyskryminację pracowników ze względu na płeć działania polegające w szczególności na:

  1. odmowie pracodawcy nawiązania stosunku pracy uzasadnionej potrzebą świadczenia określonej pracy - ze względu na jej rodzaj lub warunki wykonywania - wyłącznie przez pracowników jednej płci,
  2. stosowaniu przez pracodawcę środków, które różnicują sytuację prawną pracowników ze względu na ochronę macierzyństwa,
  3. działaniach podejmowanych przez określony czas przez pracodawcę które zmierzają do wyrównania szans pracowników obu płci, poprzez zmniejszanie, na korzyść pracowników jednej płci rozmiarów faktycznych nierówności.

Porady prawne

Osoba, względem której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie za pracę i nie wyższej niż sześciokrotność tego wynagrodzenia.

Skorzystanie przez pracownika z tych uprawnień nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub rozwiązanie tego stosunku bez wypowiedzenia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika