Równouprawnienie w zachętach do rezygnacji z pracy

W wyroku Trybunału (pierwsza izba) z dnia 21 lipca 2005 r., wydanym w trybie prejudycjalnym, orzekł on, co następuje:

Dyrektywę Rady nr 76/207/EWG z dnia 9 lutego 1976 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy należy interpretować w taki sposób, że stoi ona na przeszkodzie przepisowi takiemu jak rozpatrywany w postępowaniu przed sądem krajowym, na podstawie którego pracownikom, którzy osiągnęli wiek 50 lat w przypadku kobiet oraz 55 lat w przypadku mężczyzn, przyznaje się, tytułem zachęty do dobrowolnego odejścia z pracy, ulgę, która polega na opodatkowaniu obniżoną o połowę stawką należności wypłacanych w związku z zerwaniem stosunku pracy.

Porady prawne

Państwa członkowskie zostały bowiem zobowiązane na mocy tej Dyrektywy do uchylenia wszelkich przepisów krajowych sprzecznych z zasadą równouprawnienia. Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 tej Dyrektywy, „stosowanie zasady równego traktowania w zakresie warunków pracy, w tym warunków wypowiedzenia, pociąga za sobą konieczność zapewnienia mężczyznom i kobietom takich samych warunków, bez dyskryminacji ze względu na płeć.

Według zaś art. 4 ust. 1 Dyrektywy 79/7/EWG z dnia 19 grudnia 1978 r. w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, zasada równości traktowania oznacza brak jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, bądź bezpośrednio, bądź pośrednio poprzez odwołanie, zwłaszcza do stanu cywilnego lub rodzinnego.

Z wyroku tego wynika, że „równouprawnienie” niekoniecznie jest korzystne dla kobiet. Prawo wspólnotowe nie dopuszcza bowiem ich zbyt „ulgowego” traktowania w porównaniu do mężczyzn.

ETS potwierdził tym samym niedopuszczalność wprowadzania przepisami krajowymi różnic w traktowaniu bezpośrednio opartych na płci.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (pierwsza izba) z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie C-207/04 Paolo Vergani przeciwko Agenzia delle Entrate, Ufficio di Arona (Włochy) - www.curia.eu.int.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika