Różnice kursowe jako koszt przy potrąceniu

Większość organów podatkowych twierdzi, że różnice kursowe, które powstają wskutek potrącenia, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych. Czy to prawidłowa interpretacja?

Witold Modzelewski: To jest klasyczny przykład wadliwej interpretacji, bo przepis mówi jednoznacznie, że przychody odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe wynikające z zastosowania kursu walut banku z dnia faktycznego otrzymania przychodu (zapłaty w przypadku kosztu).

(...)Jak rozumieć to "faktyczne otrzymanie", czy musi mieć charakter kasowy? Tak uważa zdecydowana większość urzędów skarbowych...

Porady prawne

Zdecydowanie nie musi mieć charakteru gotówkowego lub stricte pieniężnego. Ponieważ zapłata oznacza zaspokojenie wierzyciela - zarówno poprzez świadczenie gotówkowe, bezgotówkowe, jak i przez potrącenie, nie ma żadnego powodu, aby nadawać wąską interpretację temu pojęciu.

Rzeczpospolita 18.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika