Rząd pozwolił krócej trzymać paragony
Przedsiębiorcy nie muszą przechowywać ich do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Według art. 70 § 1 ordynacji podatkowej dokumenty związane z rozliczeniami z fiskusem trzeba przechowywać do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zgodnie z tym firmy musiały trzymać kopie paragonów przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Resort finansów złagodził obowiązek przechowywania wydruków z kas fiskalnych początkowo tylko na transakcje przeprowadzone do końca 2011 roku. Kopie paragonów potwierdzających sprzedaż dokonaną w tym czasie należy trzymać przez dwa lata.
Obowiązujące od 22 lipca rozporządzenie wydłuża czas obowiązywania tej zasady na transakcje dokonane do końca grudnia 2012 roku. Ministerstwo przypomniało w dokumencie, że dwuletni okres przechowywania paragonów liczy się od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.
Udogodnienie dotyczy tylko kopii dokumentów kasowych sporządzanych na nośniku papierowym. Nie skorzysta z niego zatem firma, która przechowuje paragony w formie elektronicznej. W takiej sytuacji trzeba je trzymać aż do końcu okresu przedawnienia.
PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. z 7 lipca 2011 Nr 140 poz. 818).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?