Rządowy projekt ustawy o biegłych sądowych

Ustanawianie i korzystanie z pomocy biegłych sądowych w postępowaniu karnym i cywilnym z pewnością wymaga nowej ustawowej regulacji. Ale czy takiej, jaką proponuje minister sprawiedliwości.

(...)Właśnie pojawiły się dwa projekty ustaw o biegłych: poselski oraz powstały w Ministerstwie Sprawiedliwości. Oba zmierzają do centralizacji funkcjonowania i zarządzania instytucją biegłych, bo ma to zapewnić lepszy ich dobór i efektywniejsze korzystanie z opinii biegłych. Sugerowane w nich drogi i środki dojścia do celu są jednak zróżnicowane.

(...)Decyzję o wpisie oraz wykreśleniu z listy biegłego lub instytucji ma podejmować sam minister po zasięgnięciu opinii specjalnie powołanej Komisji Kwalifikacyjnej (Komisja). W ten sposób pełnię uprawnień dzierżyłby minister, mający na dodatek prawo podejmowania z urzędu wielu kluczowych decyzji, który zastąpiłby w tym prezesów sądów okręgowych, obecnie prowadzących nadzór nad biegłymi.

Porady prawne

(...)Projektodawca nie dostrzega jednak istniejących ustaw, które podobne sytuacje już regulują. Otóż biegli sądowi są kategorią szczególną wśród biegłych opiniujących na potrzeby różnych postępowań, a zasady powoływania i działania wszystkich biegłych określają odpowiednio kodeksy postępowania: karnego, cywilnego, administracyjnego.

Rzeczpospolita 20.04.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika