Tak wynika z wyroku Sąd Najwyższego z 16 czerwca 2009 r. (sygn. V CSK 474/08).O tym, co kwestionuje wnoszący apelację, nie decyduje podana w niej wartość przedmiotu, ale wskazane konkretne żądania. (...) - O zakresie zaskarżenia decyduje nie wartość przedmiotu zaskarżenia podana w apelacji, ale konkretne żądania - tłumaczył sędzia Stanisław Dąbrowski. - Wartość ta ma znaczenie, ale dla opłat sądowych. Jeśli się okaże, że jest wyższa niż podana, sąd powinien tę opłatę podwyższyć. Wartość ta decyduje także o dopuszczalności skargi kasacyjnej, ale nie o zakresie zaskarżenia.
Sąd Najwyższy o zakresie zaskarżenia wyroku
Powiązane artykuły
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji w procesie cywilnym
Kiedy można wnieść apelację? Poznaj podstawy apelacji w procesie cywilnym 2025. Wymagania, terminy, zarzuty, nowe fakty i dowody w apelacji. Poradnik prawny.
Zażalenie w postępowaniu cywilnym - Kiedy przysługuje? Jak sporządzić? Terminy i procedura 2025
Kompletny przewodnik po zażaleniu w postępowaniu cywilnym. Dowiedz się kiedy przysługuje zażalenie, jak je sporządzić, jakie są terminy i procedura. Aktualne przepisy 2025.
Odwołanie od decyzji administracyjnej 2025 - Jak napisać i w jakim terminie?
Kompletny przewodnik: jak napisać odwołanie od decyzji administracyjnej, terminy, procedura krok po kroku. Wzory i praktyczne porady na 2025 rok
Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?
Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności (...)
Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej
W wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie dotyczy tylko i wyłącznie samej instytucji małżeństwa. Mogą lub są rozpatrywane na niej także kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, czy (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
Kompleksowy przewodnik dotyczący podziału majątku wspólnego małżonków w 2025 roku. Procedury rozwodowe, separacja, praktyczne porady prawne i aktualne przepisy.
Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie małżeństwa
Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i istnieje niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego. Podstawą prawną tego (...)
Czy wizerunek stanowi dobro osobiste osoby prawnej i w ten sposób podlega ochronie prawnej?
Dobro osobiste, jakim jest wizerunek podlega ochronie prawnej na podstawie art. 23 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie budzi zatem wątpliwości, że osoby fizyczne mogą skutecznie bronić się przed (...)