31.1.2023

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Zmiana wymagań dla schronisk dla zwierząt

Schroniska mają dodatkowy rok na dostosowanie się do nowych wymogów.

Wymogi odsunięte w czasie

27 stycznia br. o 12 miesięcy odsunięto w czasie obowiązek spełniania przez schronisko następujących wymogów:

  1.    zapewnienia minimalnych warunków określonych w załączniku rozporządzenia przez pomieszczenia przeznaczone do:

  • izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną zwierząt;
  • utrzymywania zwierząt zdrowych; w tym osobne pomieszczenie dla niekastrowanych samców i samic;
  • kwarantanny zwierząt przyjętych do schroniska co najmniej przez 15 dni liczonych od dnia przyjęcia zwierzęcia, pozwalające na ich izolowanie od innych zwierząt oraz zabezpieczające przed przeniesieniem choroby zakaźnej zwierząt do schroniska;
  • separacji zwierząt agresywnych,;
  • utrzymywania młodych oddzielonych od matek;
  • utrzymywania samic z oseskami.
  2.   obowiązku zatrudnienia osoby lub zawarcia umowy o świadczenie usług z osobą, która odpowiada za przestrzeganie przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt oraz przepisów o ochronie zwierząt, mającej:
  • wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub
  • wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria bądź zootechnika i
  • co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami.

Porady prawne

Doprecyzowanie wymogów

Ponadto w zakresie obowiązku zapewnienia zwierzętom przebywającym w schronisku całodobowej opieki doprecyzowano, że opieka ta ma być:
  • zapewniona w godzinach pracy schroniska, nie mniej niż przez 8 godzin;
  • sprawowana przez osobę przeszkoloną w zakresie postępowania ze zwierzętami oraz przepisów o ochronie zwierząt;
  • poza tymi godzinami zapewniana przez przyjęte w tym schronisku środki organizacyjne lub techniczne.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt weszło w życie 27 stycznia 2023 r. 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. poz. 163).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Lepsze warunki dla zwierząt w schroniskach

Lepsze warunki dla zwierząt w schroniskach

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Rozporządzenie zostało podpisane w obecności przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt (...)

NIK prześwietlił stan ochrony zwierząt w Polsce. Zatrważające wnioski

NIK prześwietlił stan ochrony zwierząt w Polsce. Zatrważające wnioski

W auli SGGW zorganizowana została konferencja na temat stanu ochrony zwierząt w Polsce. Celem konferencji jest zdiagnozowanie sytuacji i sformułowanie wniosków służących poprawie ich ochrony. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele organów administracji rządowej (ministrowie z MEN (...)

Co z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt?

Co z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt?

W środę, 14 padziernika br. o godz. 15.00 w Senacie planowane są głosowania nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Tymczasem rolnicy protestują przeciwko nowelizacji. ##baner## Rozpatrzenie nowelizacji przez Senat 13 października br. Izba rozpatrzyła (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić wszystkie warunki (np. dokumentacyjne). W razie bowiem niedopełnienia wymaganych warunków w (...)

Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów (...)

Jak uzyskać zezwolenie na usuwanie nieczystości?

Jak uzyskać zezwolenie na usuwanie nieczystości?

Kto potrzebuje zezwolenia na świadczenie usług w zakresie usuwania nieczystości? Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie: odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,  opróżniania (...)

Ułatwienia i pomoc dla rolników...

Ułatwienia i pomoc dla rolników...

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel złożył 20 czerwca, ze względów osobistych, rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca został zaś powołany przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)

NIK: Ochrona zwierząt wymaga zmian w prawie

NIK: Ochrona zwierząt wymaga zmian w prawie

W ubiegłym roku NIK sprawdziła, jak gminy wywiązują się z zadań związanych z ochroną zwierząt. Chodziło głównie o bezdomne psy i koty, które powinny mieć zapewnioną opiekę w schroniskach. Kontrola wykazała, że poprawa losu bezdomnych zwierząt wymaga m.in. zmian w prawie. NIK (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Zwierzęta w służbach

Zwierzęta w służbach

Celem nowelizacji przepisów jest kompleksowe uregulowanie statusu prawnego zwierząt w służbach nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w Służbie Więziennej i Straży Marszałkowskiej, od momentu doboru do służby, (...)

Lepsza ochrona zwierząt

Lepsza ochrona zwierząt

Weszła w życie ustawa o zwiększeniu ochrony prawnej zwierząt Od 19 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. Pakiet (...)

Senat zakończył prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt

Senat zakończył prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt

Przyjęcie nowelizacji z poprawkami Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. „Wydaje się, że to jest najlepsze, co Senat mógł osiągnąć” – ocenił po głosowaniu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. ##baner## Na (...)

Opłaty skarbowe - Zezwolenia, pozwolenia, koncesje

Opłaty skarbowe - Zezwolenia, pozwolenia, koncesje

 Przedmiot opłaty skarbowejStawkaZwolnienia od opłaty skarbowej1. Od zezwolenia na zawarcie małżeństwa, o którym mowa w art. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego39,- zł 2. Od zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony340,- złZezwolenie udzielane cudzoziemcowi korzystającemu (...)

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów,  w odniesieniu do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej

Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej

Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

  Którzy podatnicy mają obowiązek stosowania kas fiskalnych? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (...)

Przejścia graniczne dla zwierząt

Przejścia graniczne dla zwierząt

Opublikowany został wykaz przejść granicznych, na których organy celne przeprowadzają kontrolę przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym. Wykaz ten zamieszczono w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z (...)

Co nowego dla ubogich i seniorów?

Co nowego dla ubogich i seniorów?

Powstaną schroniska z usługami opiekuńczymi Wprowadzenie schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi jako dodatkowego typu placówki, możliwość przyznania schronienia osobie bezdomnej oczekującej na umieszczenie w domu pomocy społecznej czy rezygnacja z wymogu zawarcia (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Określenie właściwych stawek VAT

Określenie właściwych stawek VAT

Proszę o określenie właściwych stawek VAT dla niżej podanych oznaczeń klasyfikacji CPV: 85140000-2, 74700000-6, 55520000-1, 55521100-9, 77310000-6, 55521200-0, 60113300-6, 60113310-9, 74721100-9, 74721200-1, 74722000-6, 74730000-5, 74731000-2, 74735000-0, 74740000-8, 74750000-1, 77211500-7, 77300000-3, (...)

Budowa na działce rolnej bez planu miejscowego

Budowa na działce rolnej bez planu miejscowego

Czy na działce o powierzchni 8400 m2 rolnej nie objętej planem zagospodarowania przestrzennego, dla której studium uwarunkowań określa jako działkę położoną w strefie ziemi rolnej, można postawić wiatę o powierzchni 100m2 bez fundamentów, ale z podłogą i zadaszoną oraz czy można postawić (...)

Porządek przy posesji

Porządek przy posesji

Moja działka znajduje się przy drodze i odzielona jest od drogi trawnikiem , który muszę pielęgnować . Po drugiej stronie drogi znajdują się stare drzewa liściaste . Jesienią zachodni wiatr przerzuca wszystkie liście na trawnik przy mojej działce .Grabienie i wywożenie tych liści jest dla (...)

Mycie samochodu w miejscu publicznym

Mycie samochodu w miejscu publicznym

W Polsce jest zakaz mycia samochodu na ulicy czy nawet prywatnej posesji (o ile spełnia nie ona określonych warunków).Jakie przepisy dokładnie regulują tą kwestię i od kiedy obowiązują? Czy wedle Państwa wiedzy jest to rozwiązanie oparte o dyrektywę unijną i zgodne z innymi regulacjami w (...)

Pas ekologiczny

Pas ekologiczny

Posiadam ziemie rolną nad rzeką. W planie zagospodarowania gminy jest to teren przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne i letniskowe z wyjątkiem 100m korytarza ekologicznego nad rzeką. Zakaz budowania na terenie korytarza ekologicznego wprowadzono powołując sie na program ESOCH. Zgodnie z moją (...)

Odór z wysypiska

Odór z wysypiska

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera na osiedlu domków dwurodzinnych. Po czasie mieszkania dał o sobie znać największy mankament lokalizacji: około 2km od osiedla znajduje się miejskie wysypisko. Problem jest taki, że często wieczorem pojawia się odór z wysypiska. Nie zdarza się to codziennie, (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez utworzenie nowych udziałów

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez utworzenie nowych udziałów

Spółka posiada kapitał zakładowy w wysokości 120 000 dzielący się na 1200 udziałów po 100 zł każdy. Udziały należą do 2 wspólników - po 600 posiada każdy z nich. Spółka chce podwyższyć kapitał zakładowy do 150 000 poprzez utworzenie 300 nowych udziałów o wartości 100 zł każdy. (...)

Pojęcie żywności według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Pojęcie żywności według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

W jaki sposób ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia definiuje pojęcie żywności? Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia: Art. 3. 1. Żywnością (środkiem spożywczym) jest każda substancja lub produkt w rozumieniu art. 2 rozporządzenia nr 178/2002. (...)

Rejestracja bazy danych w GIODO

Rejestracja bazy danych w GIODO

Co powinienem wiedzieć o rejestracji bazy danych w GIODO? W pierwszej kolejności podajemy podstawowe informacje, z którymi zapoznanie jest konieczne dla prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z regulacji o ochronie danych osobowych. Administrator danych jest obowiązany zastosować (...)

Samochód ciężarowy w spółce cywilnej

Samochód ciężarowy w spółce cywilnej

Samochód ciężarowy został zakupiony i zarejestrowany na dwóch wspólników spółki cywilnej (bracia - rodzeństwo), ale jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Chcemy korzystać z niego w spółce po zawarciu umowy użyczenia. Nie będzie on wówczas stanowił środka trwałego (...)

Komin na zewnątrz budynku

Komin na zewnątrz budynku

Mieszkam w starej kamienicy. Zrobiłem centralne ogrzewanie w piwnicy ale komin którym dysponuję nie jest dość sprawny. Poza tym sąsiedzi ciągle interweniują, że niby się kopci. Wpadłem na pomysł komina zewnętrznego ocynkowanego z wkładem kwasoodpornym. Pisałem do nadzoru budowlanego i (...)

Zmiana sposobu użytkowania lokalu gastronomicznego

Zmiana sposobu użytkowania lokalu gastronomicznego

15 września 1998r. zostało wydane postanowienie Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego o dopuszczeniu do użytkowania obiektu - Kawiarni w zakresie prowadzenia ograniczonej działalności gastronomicznej. W treści postanowienia wskazano, że zgoda na prowadzenie lokalu jest "bez możliwości (...)

Lokal użytkowy

Lokal użytkowy

Jestem właścicielem budynku wybudowanego w 1937 r. W planach budynku na parterze jest lokal handlowy pozostałe są lokalami mieszkalnymi. Budynek od 1945 r. znajdował się w dyspozycji urzędu miejskiego (w mieście obowiązywał szczególny tryb najmu tzn. właściciel nie miał prawa dysponować (...)

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Na terenie osiedla na którym mieszkam właściciel wypuszcza bez opieki agresywne psy (bez kagańca, bez smyczy!) . Psy te zaatakowały i pogryzły bawiące się na osiedlu dziecko. W jaki sposób możemy doprowadzić do odebrania psa właścicielowi i umieszczenia ich w schronisku? Sprawa była wielokrotnie (...)

Organizacja społeczna a status pokrzywdzonego

Organizacja społeczna a status pokrzywdzonego

Dnia 09-07-2008 r. zadałem następujące pytanie. Zgodnie z art. 17 § 4 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia nadać uprawnienia oskarżyciela publicznego także innym instytucjom państwowym, samorządowym lub społecznym... itd. Chciałbym zapoznać (...)

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Na terenie osiedla na którym mieszkam właściciel wypuszcza bez opieki agresywne psy (bez kagańca, bez smyczy!) . Psy te zaatakowały i pogryzły bawiące się na osiedlu dziecko. W jaki sposób możemy doprowadzić do odebrania psa właścicielowi i umieszczenia ich w schronisku? Sprawa była wielokrotnie (...)

Organizacja społeczna a status pokrzywdzonego

Organizacja społeczna a status pokrzywdzonego

Dnia 09-07-2008 r. zadałem następujące pytanie. Zgodnie z art. 17 § 4 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia nadać uprawnienia oskarżyciela publicznego także innym instytucjom państwowym, samorządowym lub społecznym... itd. Chciałbym zapoznać (...)

Określenie właściwych stawek VAT

Określenie właściwych stawek VAT

Proszę o określenie właściwych stawek VAT dla niżej podanych oznaczeń klasyfikacji CPV: 85140000-2, 74700000-6, 55520000-1, 55521100-9, 77310000-6, 55521200-0, 60113300-6, 60113310-9, 74721100-9, 74721200-1, 74722000-6, 74730000-5, 74731000-2, 74735000-0, 74740000-8, 74750000-1, 77211500-7, 77300000-3, (...)

Kasa fiskalna a pośrednictwo kolczyków dla bydła

Kasa fiskalna a pośrednictwo kolczyków dla bydła

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi między innym, pośrednictwo w sprzedaży kolczyków dla zwierząt gospodarczych. Obowiązek kolczykowania bydła (95% rozprowadzanych kolczyków, reszta to trzoda owce i kozy) wynika z ustawy o rejestracji i identyfikacji zwierząt, wprowadzonej (...)

Pomoc mieszkaniowa dla wychowanka domu dziecka

Pomoc mieszkaniowa dla wychowanka domu dziecka

Czy Domy Dziecka są zobowiązane zapewnić swoim wychowankom lokal mieszkalny lub lokal tymczasowy po uzyskaniu przez nich pełnoletniości i zamiarze usamodzielnienie się? Czy też obowiązek ten spoczywa na Starostwie lub gminie, pomimo tego że pierwszeństwo przydziału mieszkań dla wychowanków (...)

Zatrudnianie nauczycieli a karta nauczyciela

Zatrudnianie nauczycieli a karta nauczyciela

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym różnorodną działalność oświatową m.in. prowadzimy szkoły i zatrudniamy nauczycieli. Czy wymiar czasu pracy i urlopu nauczyciela musi być zgodny z Kartą Nauczyciela czy z Kodeksem pracy? Czy umowa o pracę z nauczycielem powinna być zawarta na rok szkolny (...)

Odpowiedzialność za brak dozoru nad zwierzęciem

Odpowiedzialność za brak dozoru nad zwierzęciem

Jaka odpowiedzialność grozi za brak dozoru nad zwierzęciem? Art.77. Kodeksu wykroczeń stanowi:Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Dla zaistnienia wykroczenia z komentowanego przepisu (...)

Zakazy w parku krajobrazowym

Zakazy w parku krajobrazowym

01.05.2004 r. weszła w życie ustawa o ochronie przyrody z 16.04.2004 r., której art. 17 mówi, że w parku krajobrazowym "mogą" być wprowadzone określone zakazy. Zasięg jednego z zakazów jest podany precyzyjnie w metrach i jest on znacznie ostrzejszy od zakazu wynikającego z obowiązującego (...)

Egzekucja z gospodarstwa i jej ograniczenia

Egzekucja z gospodarstwa i jej ograniczenia

Czy komornik może sprzedać gospodarstwo rolne, jeśli jest ono jedynym źródłem utrzymania rodziny? Jeżeli może coś sprzedać to czy jest prawo, które określa, ile musi rodzinie zostawić? Dopuszczalna jest zarówno egzekucja z nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, jak i (...)

Zasady zakładania parku miejskiego i zoo

Zasady zakładania parku miejskiego i zoo

Przyjęto budżet miasta, w którym zapisano "ogrodzenie parku". Z nieoficjalnych doniesień wiem, że ogrodzenie podyktowane zostało wymogami przepisów o ogrodach zoologicznych? W centrum miasta znajduje się Park zwany 1000-lecia (2-3 ha i nie ogrodzony, z każdej strony park okalają ulice przy (...)

Pas ekologiczny

Pas ekologiczny

Posiadam ziemie rolną nad rzeką. W planie zagospodarowania gminy jest to teren przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne i letniskowe z wyjątkiem 100m korytarza ekologicznego nad rzeką. Zakaz budowania na terenie korytarza ekologicznego wprowadzono powołując sie na program ESOCH. Zgodnie z moją (...)

Czy policja miała prawo do tej interwencji?

Czy policja miała prawo do tej interwencji?

Jestem właścicielką psa. Musiałam go zostawić na dzień/ dwa bowiem musiałam wyjechać w ważnych sprawach. Zaznaczam że pies miał wodę i jedzenie. Podczas pobytu w innym mieście dostałam telefon od mojej sąsiadki że policja weszła mi na mieszkanie żeby wyciągnąć psa który podobno (...)

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie: ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku (...)

Odległość płotu od granicy nieruchomości

Odległość płotu od granicy nieruchomości

Czy można wybudować wiatę z jedną ścianą murowaną z cegły o wysokości 2m, przy granicy działki bez zgody sąsiada? Jaką maksymalną wysokość może mieć pełen płot rozgraniczający dwie działki budowlane? Zgodnie z postanowieniami ustawy prawo budowlane budowa budynków gospodarczych, (...)

Stawka VAT na sprzedaż zwierząt

Stawka VAT na sprzedaż zwierząt

Zajmuję się skupem i sprzedażą bydła, trzody chlewnej. Dokumentuję zakup dowodem wewnętrznym, gdyż jest to zakup od rolników, którzy nie chcą podawać swoich danych. W związku z powyższym, jak mam ustalić stawkę VAT przy sprzedaży nieudokumentowanej? Jak stanowi art. 146 ust. 1 pkt 1 (...)

Obowiązki właściciela nieruchomości

Obowiązki właściciela nieruchomości

Moja działka budowlana sąsiaduje z drogą krajową. Pomiędzy parkanem a pasem jezdni (licząc od jezdni) znajduje się pas zieleni (trawy). chodnik i rów przydrożny wyłożony płytkami korytkowymi oraz trylinką (skarpy). W chwili obecnej zarówno rów jak i pas zieleni są obrośnięte chwastami. Kto (...)