Zwalniany pracownik z zemsty kasuje dane na służbowym komputerze. To w polskich realiach najczęstsze z przestępstw komputerowych. Techniczne sposoby ich wykrywania i udowadniania nie są jeszcze w naszym kraju zbyt rozpowszechnione, ale to kwestia czasu.
Według danych policji w 2003 r. zgłoszono 540 przestępstw komputerowych.
Dostarczaniem i analizą dowodów przestępstw dokonywanych z wykorzystaniem komputera (ang. computer forensics) zajmują się specjaliści. Z zaprezentowanego wczoraj raportu firmy MBM Ontrack z Katowic, specjalizującej się w tej dziedzinie, wynika, że najczęściej popełniane w Polsce przestępstwa komputerowe to: niszczenie danych przez zwalnianych pracowników, przekazywanie ich konkurencyjnej firmie (np.
baz klientów), molestowanie seksualne dzieci przez Internet, rozpowszechnianie pedofilskiej pornografii. Zdarzają się też defraudacje, oszustwa, kradzieże elektroniczne, szpiegostwo przemysłowe, włamania do systemu informatycznego, fałszerstwa i sabotaże komputerowe.
Rzeczpospolita 17.06.2004
Michał Włodarczyk
Radca Prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?