Skąd PFRON ma wziąć środki na dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w 2008 r.?

Co przewiduje proponowana nowelizacja w zakresie dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

 

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który jest obecnie przedmiotem prac sejmowych, dotyczy umożliwienia przeznaczenia w 2008 r. realnych dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zasadach analogicznych jak w roku 2007 r.

Przewiduje on mianowicie dodanie w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych art. 68d, zgodnie z którym w 2008 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Nie­pełno­sprawnych ma otrzymać dotację celową z budżetu pań­stwa na realizację zadania, o  którym mowa w art. 26a, w wysokości do 25% środków zapewniających jego realizację. Ów art. 26a przewiduje zaś, iż pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i zostały ujęte w ewidencji prowadzonej przez Fundusz, o której mowa w art. 26b ust. 1, przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników niepełnosprawnych w określonej wysokości, wypłacane raz na dwa miesiące. 

Dodanie tego przepisu jest - zdaniem projektodawców - podyktowane koniecznością uwzględnienia realnych możliwości przeznaczenia z budżetu państwa dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zasadach analogicznych jak w 2007 r.

W jakim celu należy wprowadzić nowelizację?

Zgodnie z art. 46a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymuje z budżetu państwa dotację celową w wysokości 55% środków na realizację zadania, o którym mowa w art. 26a ustawy.

Na podstawie zaś art. 13 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw dotacja ta na rok 2007 r. została ustalona w wysokości do 25% środków na realizację ww. zadania.

Celem projektu jest więc stworzenie możliwości zaangażowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środków na dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w 2008 r. na zasadach analogicznych jak w 2007 r. i w zakresie nieuszczuplającym środków na realizację przez PFRON ustawowych zadań, tj. w wysokości nie mniejszej niż 25% środków.

Uregulowania zawarte w projekcie wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Projekt jest zgodny z regulacjami Unii Europejskiej w tym zakresie oraz nie wywołuje skutków dla budżetu państwa.

Proponowana zmiana stanowi powielenie zasady przewidzianej w jednej z proponowanych zmian do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zawartej w projekcie ustawy -Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych skierowanej do Sejmu w dniu 2 lipca 2007 r., który to projekt podlegał szerokim konsultacjom społecznym. Jedyna różnica polega na zastosowaniu tej zasady wyłącznie do roku 2008, a nie bezterminowo, jak to przewidywał projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (sejmowy druk nr 22);

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i  społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 1997 r., Nr 123, poz. 776, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw  (Dz. U 2007 r., Nr 115, poz. 791)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika