Skarga kasacyjna niespełniająca wymagań nie zostanie od razu odrzucona...
Do Sejmu trafił niedawno rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Proponowane przepisy dotyczą wyeliminowania niezgodnych z Konstytucją RP zapisów dotyczących odrzucenia przez sąd drugiej instancji i Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej niespełniającej wymagań, bez wezwania do uzupełnienia braków.
Czemu mają służyć proponowane zmiany?
Zmiany w projekcie nowelizacji ustawy wynikają z konieczności dostosowania rozwiązań do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2008 r., sygn. akt SK 40/07. Zaproponowana zmiana ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.), zgodnie z zaleceniami Trybunału Konstytucyjnego, umożliwi eliminację z obiegu prawnego niekonstytucyjnej normy mieszczącej się w ramach art. 3986 § 2 i 3 K.p.c., nakazującej sądowi drugiej instancji i Sądowi Najwyższemu odrzucenie skargi kasacyjnej - bez wezwania do uzupełnienia braków, wyrażających się w braku sformułowania wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienia (art. 3984 § 1 pkt 3 K.p.c.).
Co przewidują proponowane przepisy?
Skarga kasacyjna powinna zawierać wniosek o przyjęcie do rozpoznania wraz z uzasadnieniem. W sprawach o prawa majątkowe w skardze winno się znaleźć określenie wartości przedmiotu zaskarżenia. Zgodnie z proponowanymi przepisami, w przypadku gdy skarga nie spełnia wymienionych wymagań, przewodniczący w sądzie drugiej instancji zostanie zobowiązany do wezwania oskarżonego do usunięcia braków w terminie tygodniowym.
Podstawa:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (sejmowy druk nr 1368)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?