Skargę na odmowę ZUS-u rozłożenia na raty wniesiesz do miejscowego sądu

Ubezpieczeni będą mieli bliżej do sądów administracyjnych, bo od tej daty będą one rozpatrywały m.in. skargi związane z płatnościami do ZUS. Dotychczas wszystkie takie sprawy trafiały do WSA w Warszawie

Stanie się to dzięki rozporządzeniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (DzU nr 163, poz. 1016).

(...)Art. 83 ust. 2 ustawy o sus stanowi, że od decyzji ZUS przysługuje odwołanie, ale wnosi się je do właściwego sądu powszechnego w terminie i według zasad określonych w kodeksie postępowania cywilnego. Tylko w wyjątkowych sprawach, określonych w ust. 4 tego przepisu, czyli od decyzji:

Porady prawne

– przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia,

– w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, nie przysługuje odwołanie do sądu powszechnego.

W tym wypadku strona może wnieść wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra. Od decyzji prezesa przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.

Dlatego przekazanie właściwości w sprawach o rozłożenie na raty zaległych należności i odroczenie płatności do właściwości innych sądów administracyjnych jest nieporozumieniem. Nie należą one bowiem do właściwości sądów administracyjnych. 

Rzeczpospolita 17.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika