Skutki wygaśnięcia umowy dzierżawy

Rozwiązanie umowy dzierżawy nie pociąga za sobą automatycznie wygaśnięcia umowy poddzierżawy. Słowem, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie może jej odzyskać mimo rozwiązania dzierżawy. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 20 lipca 2006 r. Werdykt ten dotyczy ciągnącego się od lat sporu między Spółdzielnią Pracy Trans-Mlecz, użytkownikiem wieczystym gruntu położonego z centrum Katowic, a poddzierżawcą, spółką z o.o. Agro-Trade.

Na gruncie tym znajduje się targowisko. Spółka wynajmuje znajdujące się na nim stoiska targowe osobom sprzedającym warzywa, owoce i przetwory rolne. Spółdzielnia w 1994 r. wydzierżawiła ten grunt Stanisławowi B. na czas oznaczony wynoszący 20 lat. Stanisław B. z kolei zawarł w 1995 r. umowę poddzierżawy z Marianem P. na lat 19, czyli na czas trwania umowy dzierżawy. W 1997 r. w miejsce Mariana P. jako poddzierżawca wstąpiła spółka Agro-Trade. Zarówno w umowie dzierżawy, jak i poddzierżawy znalazł się zapis o możliwości jej wypowiedzenia przez odpowiednio wydzierżawiającego i dzierżawcę bez podania przyczyny.

Porady prawne

Rzeczpospolita 01.08.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika