SN o zdolności upadłościowej

W jednym z ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy doprecyzował kiedy uczestnikowi postępowania upadłościowego przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie sądu upadłościowego w sprawie ogłoszenia upadłości. Należy przypomnieć, że zgodnie z Rozporzadzeniem Prezydenta RP z 24 października 1934r. Prawo upadłościowe, prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości przysługuje:

  • tylko upadłemu - jeżeli postanowiono o ogłoszeniu upadłości,
  • tylko wnioskodawcy - jeżeli postanowienie sądu upadłościowego oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jeżeli natomiast wniosek o ogłoszenie upadłości dotyczy przedsiębiorstwa państwowego, zażalenie zarówno na postanowienie o ogłoszeniu upadłości jak i na postanowienie oddalające wniosek służy także organowi założycielskiemu i organowi reprezentującemu Skarb Państwa, nawet wówczas, gdy organ ten nie był wnioskodawcą (art. 17 prawa upadłościowego).

W orzeczeniu tym Sąd Najwyższy określił także zdolność upadłościową uczelni niepaństwowej.

Orzeczenie SN brzmi:

1. Termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości rozpoczyna bieg od doręczenia postanowienia.

Porady prawne

2.Uczelnia niepaństwowa wpisana do rejestru prowadzonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego ma zdolność upadłościową, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą.

Uchwała SN z dnia 3 lipca 2003r., sygn. III CZP 38/03, źródło: biuletyn SN


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika