Spadek

Sytuacja faktyczna

Rok temu zmarła moja teściowa pozostawiając po sobie długi. Moja żona, jej rodzeństwo i mój teść odrzucili spadek notarialnie. Otrzymaliśmy także z sądu zgodę na odrzucenie spadku w imieniu mojej małoletniej córki, aby nie dziedziczyła po babci długów. Nie podjęliśmy jednak żadnej czynności w celu odrzucenia tego spadku przez córkę. Gdzieś wyczytałem, że jeżeli małoletni nie dopełni formalności odrzucenia spadku, przejmują z mocy prawa spadek "z dobrodziejstwem inwentarza". Co to znaczy dla mojej córki, jeśli nie dokonaliśmy wszystkich niezbędnych czynności?

Podstawa prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów

Porady prawne

1)      ustawy Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 z późn. zm. – dalej k.r.o.)

2)      ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm. – dalej k.c.)

3)      ustawy Kodeks postÄ™powania cywilnego (Dz. U. z 1964 Nr 43 poz. 296 z późn. zm. – dalej k.p.c.)

oraz aktualnych komentarzy doktryny i orzecznictwa sądów polskich odnoszących się do rozpatrywanych kwestii.

Opinia prawna

Przedmiotem niniejszej opinii prawnej jest rozważenie zagadnienia, czy fakt, iż Pana teściowa nie pozostawiła żadnego majątku jest równoznaczny ze zwolnieniem Pana córki z obowiązku spłaty zaciąganych przez nią długów.

Powyższe rozważania należy zacząć od okreÅ›lenia, w jaki sposób Pana córka przyjęła spadek. W odniesieniu do powyższego zagadnienia należy stwierdzić, iż dziedziczenie w powyżej wskazanym stanie faktycznym, wobec nie pozostawienia przez spadkodawczyniÄ™ testamentu, nastÄ™powaÅ‚o na podstawie przepisów ustawy. Tym samym krÄ…g spadkobierców ksztaÅ‚towany byÅ‚ przepisami Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 931 § 1 k.c., w pierwszej kolejnoÅ›ci powoÅ‚ane sÄ… z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jak wynika jednakże z okolicznoÅ›ci podanych w stanie faktycznym oraz z treÅ›ci przedstawionych dokumentów, zarówno dzieci spadkodawczyni jak i jej mąż odrzuciÅ‚y spadek. Konsekwencje zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia o odrzuceniu spadku okreÅ›la art. 1020 k.c., zgodnie z którym spadkobierca, który spadek odrzuciÅ‚, zostaje wyÅ‚Ä…czony od dziedziczenia, tak jakby nie dożyÅ‚ otwarcia spadku.

Analizując powyższy przepis E. Skowrońska-Bocian stwierdza: Sformułowanie art. 1020 oznacza, że spadkobierca odrzucający spadek jest traktowany tak, jakby w chwili otwarcia spadku nie miał zdolności dziedziczenia. Przy dziedziczeniu ustawowym dochodzą wówczas do dziedziczenia zstępni odrzucającego (gdy chodzi o dziecko spadkodawcy lub jego rodzeństwo), ulegają odpowiedniemu zwiększeniu udziały spadkowe pozostałych spadkobierców oraz dochodzą do dziedziczenia spadkobiercy powołani w dalszej kolejności. Przy dziedziczeniu testamentowym mogą ulec zwiększeniu udziały pozostałych spadkobierców z tytułu przyrostu albo też dojdą do dziedziczenia spadkobiercy ustawowi[1]

Wskutek zatem odrzucenia przez Pana żonÄ™ spadku, do dziedziczenia po spadkodawczyni powoÅ‚ana zostaÅ‚a Pana córka. Pomimo uzyskania zgody sÄ…du na odrzucenie spadku, nie zÅ‚ożyli PaÅ„stwo w jej imieniu oÅ›wiadczenia o odrzuceniu spadku. Powstaje zatem pytanie o konsekwencje takiego zaniechania. Skutki takiego zaniechania uregulowane zostaÅ‚y w art. 1015 § 2 k.c. Z treÅ›ci powoÅ‚anego przepisu wynika zasada, że niezÅ‚ożenie przez spadkobiercÄ™ oÅ›wiadczenia o odrzuceniu spadku jest jednoznaczne z prostym przyjÄ™ciem spadku. Zasadniczym skutkiem prostego przyjÄ™cia spadku jest ponoszenie przez spadkobiercÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci za dÅ‚ugi spadkowe bez ograniczenia.

Powyższa zasada doznaje jednakże wyjÄ…tku, który mieć bÄ™dzie zastosowanie w niniejszej sprawie. Zgodnie bowiem z art. 1015 § 1 zd. 2 k.c., w przypadku gdy spadkobiercÄ… jest osoba nie majÄ…ca peÅ‚nej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych, brak oÅ›wiadczenia spadkobiercy o odrzuceniu spadku jest jednoznaczny z jego przyjÄ™ciem z dobrodziejstwem inwentarza. Jak wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych osoba nabywa siÄ™ z chwilÄ… uzyskania peÅ‚noletnoÅ›ci. Ustawodawca okreÅ›la jednoczeÅ›nie kiedy uzyskuje siÄ™ peÅ‚noletność. Stanowi o tym art. 10 k.c., zgodnie z którym peÅ‚noletność maÅ‚oletni nabywa albo w skutek upÅ‚ywu czasu (tj. wraz z ukoÅ„czeniem osiemnastu lat), albo też poprzez zawarcie małżeÅ„stwa maÅ‚oletni uzyskuje peÅ‚noletność. Jak można zaÅ‚ożyć, Pana córka nie uzyskaÅ‚a jeszcze peÅ‚noletnoÅ›ci. Nie ma zatem peÅ‚nej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnej i w konsekwencji przyjÄ™cie spadku przez Pana córkÄ™, pomimo braku oÅ›wiadczenia o sposobie jego przyjÄ™cia, nastÄ…piÅ‚o z dobrodziejstwem inwentarza.

ZasadniczÄ… korzyÅ›ciÄ… dla spadkobiercy wynikajÄ…cÄ… z przyjÄ™cia spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest to, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za dÅ‚ugi spadkowe tylko do wartoÅ›ci ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Ustawodawca zaznacza jednakże, iż powyższe ograniczenie odpowiedzialnoÅ›ci odpada, jeżeli spadkobierca podstÄ™pnie nie podaÅ‚ do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podaÅ‚ do inwentarza nie istniejÄ…ce dÅ‚ugi. Poza zatem przypadkiem okreÅ›lonym powyżej, a zwiÄ…zanym z podstÄ™pnym dziaÅ‚aniem spadkobiercy, ograniczenie odpowiedzialnoÅ›ci za dÅ‚ugi spadkowe jest skuteczne. KomentujÄ…c powyższy przepis, E. SkowroÅ„ska-Bocian stwierdza: PrzyjÄ™cie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1031 § 2 zd. 1) powoduje, że odpowiedzialność spadkobiercy zostaje ograniczona do wartoÅ›ci stanu czynnego spadku. Jest ona okreÅ›lana jako odpowiedzialność pro viribus hereditatis. Spadkobierca odpowiada caÅ‚ym swoim majÄ…tkiem, ale tylko do okreÅ›lonej wartoÅ›ci. Wyczerpanie sumy wyznaczajÄ…cej granice odpowiedzialnoÅ›ci pro viribus w zasadzie zwalnia go od dalszej odpowiedzialnoÅ›ci[2]

Jak wynika ze stanu faktycznego, w skÅ‚ad spadku nie wchodzÄ… żadne wartoÅ›ciowe przedmioty majÄ…tkowe. SkÅ‚ada siÄ™ on w zasadzie tylko z dÅ‚ugów. Co za tym idzie, wartość stanu czynnego spadku jest bliska lub wynosi zero. Oznacza to, iż wierzyciel spadkodawczyni nie bÄ™dzie mógÅ‚ skutecznie wyegzekwować swojej wierzytelnoÅ›ci od Pana córki – jego odpowiedzialność ogranicza siÄ™ bowiem do wartoÅ›ci stanu czynnego spadku. Ograniczenie odpowiedzialnoÅ›ci za dÅ‚ugi spadkowe ma jedynie wymiar faktyczny polegajÄ…cy na możliwoÅ›ci uchylenia siÄ™ od speÅ‚nienia Å›wiadczenia wynikajÄ…cego z odziedziczonego dÅ‚ugu. Jak trafnie bowiem zauważyÅ‚ SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 9 wrzeÅ›nia 1976 r. (IV PR 135/76, OSNCP 1977/4 poz. 80): ArtykuÅ‚ 319 k.p.c., uprawniajÄ…cy sÄ…d do ograniczenia w sentencji wyroku zakresu odpowiedzialnoÅ›ci dÅ‚użnika za dÅ‚ug spadkowy do wartoÅ›ci czynnego spadku (przyjÄ™cie spadku z dobrodziejstwem inwentarza z art. 1031 § 2 k.c.), nie daje podstawy do oddalenia powództwa na tej podstawie, że zmarÅ‚y nie pozostawiÅ‚ spadku. Ustalenie, czy istnieje spadek (majÄ…tek) pozwalajÄ…cy na zaspokojenie przypadajÄ…cej od dÅ‚użnika należnoÅ›ci, należy do postÄ™powania egzekucyjnego.

W Å›wietle powyższego orzeczenia należy zatem stwierdzić, iż pomimo przyjÄ™cia spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz ustaleniem jego wartoÅ›ci jako zerowej, Pana córka w dalszym ciÄ…gu bÄ™dzie mogÅ‚a być pozywana przez wierzycieli spadkodawczyni i bÄ™dÄ… mogÅ‚y być przeciwko niej wydawane orzeczenia np. zasÄ…dzajÄ…ce żądane kwoty[3]. BÄ™dzie mogÅ‚o być też przeciw niej prowadzone postÄ™powanie egzekucyjne w oparciu o wystawiony przeciw niemu tytuÅ‚ wykonawczy (orzeczenie sÄ…dowe zaopatrzone w klauzulÄ™ wykonalnoÅ›ci). Nie zmienia to jednakże faktu, iż powyższe dziaÅ‚ania nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y skutkować faktycznym wyegzekwowaniem Å›wiadczenia od Pana córki – na przeszkodzie temu stać bowiem bÄ™dzie ograniczenie jej odpowiedzialnoÅ›ci wynikajÄ…ce z przyjÄ™cia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

JednoczeÅ›nie zalecamy, by w imieniu swojej córki wystÄ…piÅ‚ Pan do sÄ…du z wnioskiem o sporzÄ…dzenie spisu inwentarza spadku[4]. PodstawÄ… prawnÄ… takiego wniosku jest art. 637 § 1 k.p.c., zgodnie z którym: Na wniosek tego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercÄ…, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercÄ…, albo wykonawcy testamentu, wierzyciela majÄ…cego pisemny dowód należnoÅ›ci przeciwko spadkodawcy lub wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego sÄ…d postanowi sporzÄ…dzenie spisu inwentarza. Powyższy wniosek może być też poÅ‚Ä…czony z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.

Szczegółowy natomiast tryb sporzÄ…dzania spisu inwentarza reguluje rozporzÄ…dzenie Ministra SprawiedliwoÅ›ci z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postÄ™powania przy zabezpieczaniu spadku i sporzÄ…dzaniu spisu inwentarza (dalej rozp.). Zgodnie z § 1 ust. 1 rozp. postanowienie o sporzÄ…dzeniu spisu inwentarza wykonuje na zlecenie sÄ…du rejonowego zasadniczo komornik, w którego okrÄ™gu znajdujÄ… siÄ™ rzeczy podlegajÄ…ce zabezpieczeniu lub wciÄ…gniÄ™ciu do spisu inwentarza. Do spisu inwentarza wciÄ…ga siÄ™ majÄ…tek spadkodawcy z zaznaczeniem wartoÅ›ci każdego przedmiotu, jak również dÅ‚ugi spadku. W spisie inwentarza wykazuje siÄ™ też wartość czystego spadku, z uwzglÄ™dnieniem wartoÅ›ci rzeczy i praw spornych (§ 28 ust. 1 rozp.). 

Podsumowanie

W oparciu o powyższe można więc wskazać, że mimo tego, że Pana córka będzie dziedziczyła po swojej babci, fakt dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza i jednocześnie braku majątku po babci powoduje, że ostatecznie nie będzie można od niej dochodzić skutecznie żadnych kwot z tytułu dziedziczenia zadłużenia po babci.



[1] E. SkowroÅ„ska Bocian, Najnowsze wydanie:  Komentarz do kodeksu cywilnego. KsiÄ™ga czwarta. Spadki, Warszawa 2011 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie X) ss. 360.

[2] Ibidem.

[3] W przypadku sporu sÄ…dowego należy każdorazowo zażądać umieszczenia w wyroku, na wypadek uwzglÄ™dnienia powództwa przez sÄ…d, zastrzeżenia, że Pana córkÄ™ w zwiÄ…zku z przyjÄ™ciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza ponosi odpowiedzialność z albo do wysokoÅ›ci wartoÅ›ci okreÅ›lonych przedmiotów majÄ…tkowych wchodzÄ…cych w skÅ‚ad spadku (art. 319 k.p.c.). 

[4] Zgodnie z § 25 rozporzÄ…dzenia Ministra SprawiedliwoÅ›ci z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postÄ™powania przy zabezpieczaniu spadku i sporzÄ…dzaniu spisu inwentarza, wniosek o sporzÄ…dzenie spisu inwentarza może być zgÅ‚oszony bezpoÅ›rednio komornikowi, który byÅ‚by wÅ‚aÅ›ciwy do wykonania postanowienia sÄ…du spadku o sporzÄ…dzeniu spisu inwentarza. W tym wypadku komornik przystÄ…pi niezwÅ‚ocznie do spisu, zawiadamiajÄ…c o tym sÄ…d spadku, który wyda postanowienie o sporzÄ…dzeniu spisu. 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika