Sposób na pseudokibica?
Kamery podpatrzą nie tylko to, co dzieje się na widowni imprezy masowej. „Szklane oko" będzie skierowane również na inne miejsca, gdzie może dojść do zakłócenia porządku publicznego.
Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej. Proponowane przepisy określają sposób utrwalania przebiegu imprezy masowej oraz wymieniają miejsca podlegające obowiązkowej rejestracji obrazu.
Wśród nich ustawodawca wymienia: ogrodzenia zewnętrzne obiektu; kasy biletowe na terenie imprezy masowej; bramy, furtki i inne miejsca przeznaczone do wejścia uczestników na teren imprezy; ciągi komunikacyjne, np. drogi ewakuacyjne; parkingi; widownie oraz płytę boiska lub scenę koncertową.
Organizator imprezy nie będzie miał obowiązku informowania uczestników o fakcie rejestracji obrazu i dźwięku. Nagrany w ten sposób materiał posłuży w ewentualnym postępowaniu dowodowym w stosunku do osób, które dopuszczą się zakłócenia porządku publicznego. Zapisy z kamer - jeżeli zajdzie taka konieczność - zostaną przekazane prokuraturze lub policji. Prawo do wglądu w materiał otrzymają również takie służby jak: Straż Graniczna, ABW, AW, SKW, SWW oraz CBA - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
Nowe prawo dot. sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej zacznie obowiązywać z dniem 1 lutego 2010 roku.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?