Sposób zwoływania zgromadzenia wspólników
Pierwsze półrocze, a szczególnie drugi kwartał roku kalendarzowego, to czas, kiedy odbywają się w większości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zgromadzenia wspólników. Ustawodawca przewidział bowiem zasadę, że zgromadzenie zwyczajne powinno się odbyć w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jednocześnie przepisy przewidują szereg wymogów, które muszą być spełnione, aby można było uznać, iż zgromadzenie wspólników jest ważne. Ma to istotne znaczenie, gdyż sankcją za niezwołanie zgromadzenia zgodnie z przepisami jest możliwość zaskarżenia podjętych na nim uchwał.
Ustanowione reguły zwoływania zgromadzeń wspólników dotyczą zarówno zgromadzeń zwyczajnych, jak również zgromadzeń nadzwyczajnych. Zgromadzenie zwyczajne ma szczególny charakter, gdyż przedmiotem obrad są sprawy o istotnym znaczeniu dla działalności spółki, a przepisy wymieniają wśród tych spraw m.in. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego, udzielenie członkom zarządu absolutorium oraz podjęcie uchwały o podziale zysku, jeżeli sprawy tej nie wyłączono spod kompetencji tego organu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?